EkonomiGündemManşetSiyasetLÜTFİ ELVAN: ‘HIZLI TREN, Batı Akdeniz bölgesi’nde hayatı değiştirecek’

5 sene ago

AK Parti Antalya Milletvekili Adayı ve 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesinde seçim mevzuatı gereği görevini bırakan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan, seçim kampanyasında Batı Akdeniz bölgesinde ulaştırma yatırımlarını öne çıkarıyor…

AK Parti hükümetleri döneminde uzun süre Ulaştırma Bakanlığı yapan Binali Yıldırım’ın ardından, AK Parti’nin ‘projeci’ kurmaylarından, TBMM Plan Bütçe Komisyon Başkanı Karaman Milletvekili Lütfi Elvan, Ulaştırma Bakanlığına getirildi. Kısa sürede kendini kabul ettiren, kabinenin başarılı isimlerinden Lütifi Elvan, 2015 genel seçimlerinde Antalya Milletvekili adayı gösterildi.

AK Parti Elvan’ı Antalya’dan aday yaparak, Batı Akdeniz bölgesinin etkili siyasi aktörü haline getirmek istiyor. Seçim çevresi Antalya’nın yanısıra bölgedeki ulaşım yatırımlarını da gündeme taşıyan Elvan, Isparta ve Burdur’u da içine bir kampanya dilini kullanıyor.

AK Parti Bakan Elvan’ı bu dönem Antalya’ya kaydırarak, bölgede öne çıkan bir isim haline getirdi. Seçim çevresi Antalya’nın yanısıra Batı Akdeniz’de Isparta ve Burdur illerine de giderek çeşitli programlara katılan Elvan’ın, konuşmalarında ana tema ulaşım projeleri… Devam eden yatırımlar hakkında bilgiler verdikten sonra Elvan, Burdur, Isparta ve Antalya’da beklenen ulaşım yatırımlarını da müjdeler adı altında açıklıyor. Elvan’ın bölgeye yönelik yeni yatırımlar konuşmalarında, ‘Hızlı Tren, Yeni Otoyollar, Duble Yollar’ öne çıkıyor.

Isparta’da Dereboğazı yolunun ve Konya yolunun bölünmüş yol’a çevrilmesi en büyük beklenti. Burdur’da ise; Fethiye’ye uzanan batı koridorundaki ilçe yollarının duble yol olması öne çıkan talep. Bölgenin amiral gemisi Antalya ise; pek çok yeni ulaşım yatırımı bekliyor. Elvan’da konuşmalarında bu konulardan hep bahsediyor.

Hızlı Tren’i sıkça işleyen, Antalya’ya uzanan Hızlı Tren yapımına başlanacağını her fırsatta belirten Elvan, Hızlı Tren’in sadece ulaşımı sağlamakla kalmayacağını, bölgede pek çok değişikliği de beraberinde getireceğini vurguluyor.

Hızlı Tren ile birlikte, Isparta ve Burdur illerinin Antalya’ya ulaşımının da son derece kolaylaşacağına dikkat çeken Ulaştırma eski Bakanı Lütfi Elvan, üniversitede okuyan öğrencilerin artık konaklamak yerine günübirlik kendi evlerine gidebileceğinin altını çiziyor.

Elvan’ın konu hakkındaki ilginç sözleri:

“Antalya’ya hızlı treni getiriyoruz. Sizlerin Konya’da, Burdur’da, Isparta’da, Afyon’da okuyan çocuklarınız vardır üniversitede. O çocuklar için ya orada bir ev tutuyorsunuz ya da yurda veriyorsunuz. Artık hızlı tren gelince buna ihtiyacınız kalmayacak. Şimdi Burdur’da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ni kazanmış bir genç Antalya’dan trene binecek 20-25 da Burdur’a okuluna gidecek. Akşam da Antalya’ya evine dönecek. Eğer o evladımız Isparta’da okuyorsa sabah, saatte 200 kilometre hız yapan o trene binecek. Isparta’ya gidecek dersine girecek. Akşamda evine dönüp sizlerin yaptığı o sıcak çorbayı içecek. Biz hızlı trenle Antalya’yı Isparta’ya, Burdur’a, Kütahya’ya Eskişehir’e ve İstanbul’a bağlıyoruz. Peki bunun yatırımına ne zaman başlayacağız? 2016 yılının ilk yarısında kazmayı vuracağız.”

Kodlama : SadeMedia Interactive