ManşetSağlıkLÖSEV ile hayata tutunuyorlar

2 sene ago

Ülkemizde lösemi (kan kanseri) denilince ilk akla gelen kurumlardan biri olan, lösemi hastalarının iyileştirilmesi için uğraş veren, mücadele eden Lösemili Çocuklar Vakfı, kısa adıyla LÖSEV, Batı Akdeniz bölgesinde, ilimizde örnek çalışmalar gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz hafta içi MAKÜ Yerleşkesinde eğitim çalışmaları yapan LÖSEV Antalya İl Koordinatörü Tutku Canıdar, gazetemize konuştu. Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a LÖSEV’in çalışmaları hakkında bilgiler veren, LÖSEV’in faaliyetlerini anlattı.

LÖSEV Antalya İl Koordinatörü Tutku Canıdar şunları söyledi: “LÖSEV Devlet destekli bir kurum değildir. Tamamen bağışlarla ayakta duran bir vakıftır. Merkezimiz Ankara. 6 şehirde şubesi var. Önümüzdeki günlerde Adana ve Trabzon illerine iki tane daha şubemiz açılacak. Şubelerimizden bir tanesi de Antalya’dır. Isparta ve Burdur da Antalya’ya bağlıdır. Bir Sosyal hizmetler birimimiz var. Biz lösemili çocuklar, Sağlık ve Eğitim Vakfıyız fakat başlangıç noktamız Lösemili çocuklardı şimdi ise çocuklar ve tüm kanser hastalarına bakıyoruz. Çocuk veya yetişkin fark etmiyor bu çok önemli. Çünkü sadece lösemili çocuklara bakıyoruz sanıyorlar bizi. Sosyal Hizmet Birimimizdeki arkadaşlarımız özel, devlet fark etmiyor, hastane, hastane dolaşıyor orada hasta kayıtları alıyor. Hasta kayıtlarını aldıktan sonra hastaları evlerinde ziyaret ediyor. Evlerindeki maddi ve manevi koşullarına bakarak bunları kayıtlarına alıyor. Kayıtlarını aldıktan sonra bir daha ki ev ziyaretinde neyse ihtiyacı onları götürüyor. Tabi bu belgeleri merkezde de paylaşıyor. Merkezimiz belirtilen ihtiyaç doğrultusunda maddi yardım yapıyor. Biz LÖSEV olarak hastalarımıza maddi, ayni ve sosyal yardımlar yapıyoruz.

Maddi yardım yanında ayni yardımımız ise bizim LÖSEV Tırımız var. Bu tır her ay tek tek şehir şehir gezerek 30 bin aileye dokunuyor ve oradaki kayıtlı hastalarımıza ihtiyaçlarını dağıtıyor. Artı biz her ay bizim çocuklarımızın proteine çok ihtiyacı oluyor, protein de et demek, sadece kurban bayramı değil her ay et yardımı yapıyoruz. Bunun haricinde kıyafet, yiyecek, giyecek, kırtasiye, beyaz eşya gibi belirlediğimiz ihtiyaçları da yardım yapıyoruz. Artı sosyal yardımlar yapıyoruz. Birincisi tedavi sürecinde çocuklarımız derslerden kaldığı için gönüllü öğretmenlerimiz sayesinde etüt desteği veriyoruz. Hastaya biz aile olarak bir bütün gözüyle baktığımız için anne ve babaya eğitimler veriyoruz. Gönüllü bir psikolog eşliğinde onlara psikolojik destek veriyoruz.

Bir gönüllü avukatımız sayesinde hakları ile ilgili eğitimler veriyoruz. Yıl içerisinde çocuklarımızı sosyalleştirmek için farklı etkinlikler yapıyoruz. Özel günlerde, bahar şenlikleri yapıyoruz. Amacımız çocuklarımızı toplumdan soyutlaştırmamak adına yapılan eylemler bunlar. Onun için biz insanlara diyoruz ki varsa etrafınızda lösemi hastası çocuk veya yetişkin fark etmez lütfen bize ulaşın. İnternet sitemizden ulaşabilirler. LÖSEV Antalya yazarak bize ulaşabilirler. Bize ulaştıkları takdirde Sosyal hizmetler birimimiz gerekli yönlendirmeyi yapacaktır. Biz düzenli olarak her ay Burdur’a geleceğiz. Buraya geldiğimizde Sosyal Hizmetler birimimiz hastane hastane dolaşacak. Kayıtları alacak, ev ziyaretleri yapacak, bizde halkla ilişkiler olarak ilkokul, ortaokul,lise ve üniversitedeki bütün öğrencilere dokunacağız.

Bugün nasıl üniversiteye geldiysek bir daha ki sefere bir liseye geleceğiz. Onlara LÖSEV ve Lösemi hastalığını anlatıp bilinçlendireceğiz. Onlardan hem hasta kayıtları isteyeceğiz hem gönüllülükten bahsedeceğiz. Bizde gönüllü olmak çok kolay. Maddi, manevi hiçbir yükümlülüğü yok. Vaktiniz yada nakdiniz de olmayabilir tüm bunlara rağmen gönüllü olabilirsiniz. Çünkü Gönüllü =bağış değil. Her yıl 1500 çocuk lösemiye yakalanıyor, 200 bin kişide kansere yakalanıyor. Rakamlar çok yüksek. Haliyle bizim bir o kadarda gönüllü ve bağışçıya ihtiyacımız var. Ama gönüllülük bambaşka bir şey.

Yapılabilecek birçok şey var. Biz Burdur halkından, ayda bir buraya gelince ilk önce bizi bir dinlemelerini istiyoruz. LÖSEV nedir, LÖSEV ne yapar, nasıl çalışır bizi bir dinlesinler. Daha sonra duyduklarını çevrelerine anlatsınlar. En önemli gönüllülük bu. Yani bizim bir kere olsun gönüllülük toplantılarımıza katılmalarını istiyoruz. Uzaktan LÖSEV bilemezler. Bildiklerini zannediyorlar ama bilemezler. Bunun haricinde etraflarındaki hastaları bize yönlendirebilirler. Bunun haricinde biz birinci el ürünler alıyoruz bağış olarak. Neyse elerinde birinci el ürün hiç fark etmez, bu bir ayakkabı, boya kalemi, kıyafet olabilir aklınıza gelecek her şeyi kabul ediyoruz. İkinci eli kabul ediyoruz ama bu çok hassas bir denge. Biz hasta çocuklarımıza hiçbir ürünü ikinci el vermiyoruz ama onların anne, baba ve kardeşleri oluyor onlara veriyoruz ama kullanılabilir ve verdiğimiz zaman karşı tarafı incitmeyecek şekilde ikinci el ürünleri kabul ediyoruz. Bizim minicik kumbaralarımız var. Hiçbir maddi manevi yükü yok. Meslek gurupları kumbaralarımıza sahip çıkabilirler. Veririz kumbaramızı. Aylık geldiğimizde dolusunu alır, boşunu bırakırız. Kuruşlarla bir okyanus olabiliyor.

Bizim kumbaramızı sahiplenebilirler. Küçük dokunuşlarla her şey yapılabilir. Biz her ay geleceğimiz için bizim gönüllümüz olurlarsa bizim yönlendirmelerimizle burada bizim içinde gayret edip çalışabilir. Kısacası yapacak çok şey var. Biz sizin aracılığınızla Burdur halkı ile tanışmak ve LÖSEV anlatmak istiyoruz. Bizim lösemili çocuklarımızın annelerinin yaptığı ürünler var. Bu ürünler LSV. Dükkân.com internet sitesinde satılıyor. Aldıkları ürünler doğal ve organik anneler yapıyor ve her satış bizim çocuklarımıza gidiyor. Burdur’da bir etkinlik olabilir. Bir festival ya da şenlik olabilir. Çok katılımcının olduğu bir noktada bize haber verilirse biz buraya gelerek stant da kurabiliriz. Biz bağış olarak saç ve peruk asla kabul etmiyoruz LÖSEV olarak. Bu bir pazarlama tekniği bu bir algı oyunu. Çünkü bu çocuklar kemoterapi görüyorlar. Bağışıklık sistemleri düşüyor. O kadar hijyen bir ortamda yaşamaları gerekiyor ki tahmin bile edemezsiniz. Sürekli maskeleri ile geziyorlar. Biz başkasının saçını takmak burada ne kadar hijyen düşünebiliyor musunuz?

Onun için hem psikolojik, hem hijyenik sebeplerden biz saç bağışı kabul etmiyoruz. Çocuklarımız tedavi sırasında saçları dökülüyor, psikolojik olarak etkileniyorlar ama tedavisi bitip saçı çıkmayan hiçbir çocuğumuz yok. Onların sevgi, ilgi ve morale ihtiyacı var. Saça ve peruğa ihtiyacı yok. İkinci konu dolandırıcılara dikkat diyoruz.

Çünkü 20 yıllık bir vakıf olduğumuz için bizim adımızı kullanıyorlar. Biz hiçbir şekilde kapı kapı dolaşıp bağış toplamayız. Biz sokakta bir ürün satmayız. Biz bir tiyatro etkinliği yapıp LÖSEVe bağışlamayız. Burdur halkı sokakta birileri yollarını çevirdiğinde, kapılarını çaldığında bilsinler ki onlar dolandırıcı, LÖSEV böyle çalışmaz. Onlara pirim vermesinler. Üçüncü konu şu. Bizim çocuklarımız bağışıklık sistemleri düşük olduğu için maske takıyorlar. Bundan ve bizlerden mikrop kapmamaları için. Lütfen onları gördüğümüzde gülümseyelim. Mikroplu insanlar gibi onları dışlamayalım. Herhangi bir mikrop bulaştırma gibi bir riskleri asla yoktur.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive