Türkiye’de kişi başına düşen et tüketimi ekonomik yoksunluk sebebiyle dünya ortalamasının altındayken Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) et desteği ile lösemili ve kanserli çocuk ve yetişkinlerin sofralarına ulaşıyor. 2019 Kurban Bayramı’ndan bu yana 27 bin haneye et ve et ürünleri ulaştıran LÖSEV 81 ilde can, kan olan et yardımlarını sürdürüyor.

Burdur ve Isparta’da Yaşayan, LÖSEV’e Kayıtlı Hasta ve Ailelerine LÖSEV Et Yardımları Devam Ediyor;

LÖSEV Et Desteğinden her yıl on binlerce hasta ve ailesi faydalanıyor. Kurban Bayramından bu yana çok kısa bir sürede 7 bin 825 hastaya et yardımları ulaştırıldı. Geçen yıl 26 bin 620 hasta ve ailesi LÖSEV, kırmızı et desteğinden vakumlu ambalajlarda taze et olarak ve LÖSEV Et Kart ile büyük marketlerden hijyenik koşullarda kaliteli et ve ürünlerine ulaşma imkanı yakaladı. Türkiye genelinde yıl boyunca düzenli olarak devam edecek et desteği geçtiğimiz gün Burdur ve Isparta’ da sürdü.

Kayıtlı hastalarına her çeşit desteği ulaştırmak için çalışmalarına devam eden Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), önceki gün Burdur’da kanser ve lösemili çocukların ailelerine et dağıtımını gerçekleştirdi.

Et dağıtımı Antalya’dan gelen LÖSEV Antalya Vakfı’ndan Sosyal Hizmet Uzmanı Ceren Kaplan,  LÖSEV Antalya İl Koordinatörü Ercan Karalar, LÖSEV Antalya Vakfı İl Koordinatör Yardımcısı Özlem Uğurel ile LÖSEV Burdur İl Temsilcisi Şerafettin Acar tarafından LÖSEV’e kayıtlı olan ailelere yapıldı.

LÖSEV’in et dağıtımı hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan LÖSEV Antalya Vakfı Sosyal Hizmet Uzmanı Ceren Kaplan, “LÖSEV olarak Türkiye genelinde 45 bini aşkın hastamıza ayni, nakdi ve sosyal desteklerimizi iletiyoruz. Ailelerimize yıl boyunca da kırmızı et yardımlarımızı iletiyoruz. Bugün’de Burdur’da ikamet eden ailelerimizi çağırdık ve onları bu taze kesilmiş kırmızı et yardımımızdan faydalandıracağız. Biliyorsunuz kanser sürecinde hastalarımızın bağışıklık sistemleri çok düşüyor. Bizde bu kırmızı et yardımlarımızla aslında hastalarımıza protein desteği sağlamaya çalışıyoruz. Bugünde bunu Burdur’da gerçekleştireceğiz. Buradan Isparta’ya yine aynı şekilde oradaki kayıtlı ailelerimize kırmızı et yardımımızı dağıtmak üzere gideceğiz. Sadece Burdur, Isaprta, Antalya bazında değil Türkiye’nin genelinde bu dağıtımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Kanser hastalarımız neredeyse bizde bu yoğunluğu göz önünde bulundurarak ailelerimizin yanına gidip bu dağıtımı elden gerçekleştirmiş oluyoruz. Biz ayni yardımlarla birlikte kırmızı et, kuru gıda, hijyen paketleri kıyafet, kırtasiye’den ev eşyasına varıncaya kadar ailelerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bunun yanında nakdi destek sağlıyoruz ailelerimize ve sosyal desteklerimizle tabiki bu süreçte her zaman yanlarında olmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Türkiye Ortalamanın altında

En kaliteli protein olan et ve et ürünleri insan beslenmesi için gerekli olan amino asitlerin hepsini yapısında bulundurduğu ve vücutta emiliminin yüzde 97-98 gibi oranla çok daha yüksek olması sebebiyle tercih ediliyor. Ancak Türkiye’de kırmızı etin kilosu 75 TL’yi bulurken, düşen alım gücü nedeniyle et tüketimi gün geçtikçe azalıyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) verilerine göre Türkiye’de kişi başına düşen et tüketimi dünya ortalaması olan 34.4’ün altında. Ülkemizde birçok hane gibi çocuğu lösemi teşhisi alan aileler bir yandan hastalığın mali tablosu altında ezilirken diğer yandan sağlıklı beslenmeye ulaşmakta zorluk çekiyor.

 Tüm Kanser Hastaları faydalanabiliyor

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı’na kayıtlı olan ailelerin yüzde 87’si de asgari ücret ve altında gelire sahip olan ve kırmızı eti buzdolaplarına koymakta zorlanan ailelerden oluşuyor. Kanser hastası yetişkinlerde ekonomik yoksunluğun çok daha kritik seviyede olduğunu tespit eden LÖSEV Kurban Bayramı döneminde aldığı vekâleten kurban bağışları ve yıl içinde yapılan adak bağışlarından sağlanan et ve et ürünlerini 81 bin haneye ulaştırmayı hedefliyor.

-Muhammet Fatih Başcı