LÖSEV Burdur İl Temsilcisi Şerafettin Acar,  Uluslararası Kanser Savaş Örgütü tarafından her yıl 4 Şubat tarihinde gündeme getirilen Dünya Kanser Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

LÖSEV İl Temsilcisi Şerafettin Acar; “Kanser tedavisi olmayan bir hastalık değildir, bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalıkta erken teşhis önemlidir.” Dedi.

Burdur’da Tıp Fakültesi olmadığı için hastaların çoğu tedavi olmak için  farklı şehirlere gittiği için hastaları bilemediklerini belirten Acar; “LÖSEV olarak bu yıl ihtiyaç sahibi 50 ailemize et yardımı yaptık. Onun dışında 14 bin liralık takvim satışı yaptık. Hedefimiz Burdur’un plakası 15 olduğu için 15 bin liralık takvim satmak. Kanser olsun, lösemili olsun, çocuk olsun, yetişkin olsun LÖSEV tedavi yapıyor, maddi manevi yardım yapıyor. LÖSEV’e kayıtlı 70-80 ailemiz var. Tabi burada Tıp Fakültesi olmadığı için hastalarımızın çoğunu bilemiyoruz. Burdur’daki hastaların çoğu genellikle tedavi görmek için Antalya’ya ya da Isparta’ya gidiyor.” Diye konuştu.

“Vatandaşlarımızdan Burdur’da kanser, lösemili tanıdığı olan varsa bize yönlendirsin.”

Acar, “Kanser tedavisi olmayan bir hastalık değildir, bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalıkta erken teşhis önemli. Bunun dışında moral, motivasyon, temizlik, hijyen kuralları da önemli. Mesela ilaç tedavisi görürken hasta mikrop kaparsa hastayı kaybetme oranı yükseliyor. Erken teşhis olursa kurtarma durumu daha çok oluyor. Vatandaşlarımızdan Burdur’da kanser, lösemili tanıdığı olan varsa bize yönlendirsin. Lösev Burdur İl Temsilciliği olarak bizde raporlarını gönderiyoruz. Daha sonra maddi manevi ihtiyaç sahibi ailelerimize yardımlarımızı yapıyoruz.” Ifadelerini kullandı.

-Muhammet Fatih Başcı