GenelLokantacılar Pastacılar Odası Başkanı Birol Kaval: ‘BAŞKANIN ‘BURDUR ŞİŞ’ AÇIKLAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ!

5 sene ago

Geçtiğimiz Çarşamba günü Burdur’da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Coğrafi İşaretler Sempozyumu’nda konuşan, ilimizdeki yemek kültürünün geliştirilmesi ve daha kapsamlı hale getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in Burdur Şiş hakkında yaptığı değerlendirmelere ise; Burdur Lokantacılar-Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Birol Kaval tepki gösterdi. Kaval yaptığı yazılı açıklamada; Başkan Ercengiz’in Burdur’un meşhur damak tatlarından Burdur Şiş’i bir kebap çeşidi olmaktan öte aperatif bir ürün (atıştırmalık) olarak tanımlamasını hayretle, şaşkınlıkla karşıladığını belirtti.

Başkan Ercengiz’in Burdur Şiş’i bir yemek çeşidinden ziyade aperatif bir ürün olarak değerlendirmesini Lokanta işletmecileri olarak asla kabul edemeyeceklerini dile getiren Birol Kaval, Burdur Şiş’in bir coğrafi işaret belgesi aldığını, 100 yıllık bir geçmişi olduğunu hatırlattı.Burdur Lokantacılar Pastacılar Odası Başkanı Birol Kaval’ın açıklaması şöyle:

“Yerel ve görsel basında takip ettiğim kadar MAKÜ’nün ev sahipliığini yaptığı Coğrafi İşaretler Sempozyumu’nda Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in yapmış olduğu açıklamalar aynen şöyle: (Burdur Şiş bana gore bir yemek değildir. Aperatif bir üründür.) Burdur’a özgü olarak her fırsatta dile getirilen Burdur Şiş’i bir yemek olarak saymadığını ifade eden Başkan Ercengiz bu ürünün aperitif olabileceğini ifade etmiştir.

Sayın Başkan biz hiç kimseye iş öğretecek değiliz, ama; ilimizin kültürel mirası olan ve tescillenen bir yemeğine, kebabına nasıl olur da bir yemek değil, sadece aperatif yiyecek olarak görmesini, yapmış olduğum meslekten ve temsil ettiğim kurum adına hayretle üzülerek şaşırıyorum. Burdur Belediyesi’nin vermiş olduğu iş yeri ruhsatlarında aperatif yiyecekler olarak nitelendirilip verilen ruhsatnamenin içeriği (ayakta ya da küçük işletmelerde o an için hazırlanan ve hazır dondurulmuş gıdalardan yapılıp satışı sunan iş yerleridir.) Sayın Başkan bunları çok iyi biliyor.

Dışarıdan gelen misafirlerine yedirdikleri ve yedikleri bu kebabın uğurlarken de tatlı olarak hediye ettikleri ceviz ezmesi olduğunu unutmamalarını diliyorum.

Ülkemizin hiçbir yerinde aperatif bir yiyeceğin ne tescili ne coğrafi işaretler belgesi yoktur. Bunu da bilmesini istiyorum. 100 yılı aşkındır ilimizde yapılan ve tescillenen bir kebabın, bir yemeğin aperatif yani atıştırmalık olarak da görülmesine hiç müsahama gösteremiyorum.

Gelelim çocukluk yıllarımızdaki yemeklere (testi kebabına, bulgur aşına) sektör olarak yeniliklere açığız. Örf ve adetlerimize Ahi Evran Çırakları olarak saygılıyız. Yöresel yemeklerimizi de yapmaya ve sunmaya çalışıyoruz. Sizin de demecinizde belirttiğiniz gibi göç veren bir ilde sektör olarak öğrencisinden faydalanamayan, askerinden yoksun bir esnaftan ne bekliyorsunuz?

Burdur esnafları olarak ilimizin ileri gelenlerinden, bürokratlarımızdan ilimizdeki sosyal ve kültürel aktiviteleri artırıp yabancı misafirleri kazandırıp öğrencisi ile bütünleşen, askeri ile gelişen bir Burdur istiyoruz. Siz Başkanlarımızdan, sayın Milletvekillerimizden, Valimizden isteğimiz çözüm koordinasyonu oluşturulup, ekonomik olarak çökmüş bir il’i ayağa kaldırmak için başkent yollarında sizleri görmek istiyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive