ÇevreEğitimEkonomiGündemManşetSağlıkLİSİNİA’YA TURİST ZİYARETİ BEKLENİYOR

5 sene ago

Veteriner Hekim Öztürk Sarıca’nın girişimiyle başlatılan ‘Lavanta Deresi’ projesinin, Burdur’a çok sayıda turisti çekmesi bekleniyor. Geçtiğimiz Cuma günü Lisinia Yaban Hayatını Koruma Merkezi’nde çalışmaları yerinde inceleyen Vali Hasan Kürklü, lavantanın görsellik açısından da ayrı bir güzellik oluşturduğunu belirterek, ekili alanların artırılması durumunda turistlerin bu bölgeleri ziyaret edebileceklerini açıkladı.

Burdur’da gönüllü olarak Lisinia Doğa Projesi’ni hayata geçiren Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, Fakir Baykurt’un memleketi Akçaköy’de Lavanta Deresi projesini başlatmıştı. Veteriner Hekim Sarıca, proje kapsamında elde edilen lavantalardan, odun ateşinde lavanta yağı ve suyu elde etmeye başladı.

Vali Hasan Kürklü, dün Karakent Köyü yakınlarında bulunan Lisinia Yaban Hayatını Koruma Merkezi’ni ziyaret ederek, ç alışmaları yerinde inceledi. Odun ateşi kullanılarak, lavanta yağı ve suyu yapılması çalışmalarını izleyen Vali Kürklü, lavantanın su istemeyen bir bitki olduğunun altını çizdi.

Burdur’un ‘Göller Diyarı’ olarak anıldığını anımsatan Vali Kürklü, bölgedeki göllerin suyunun çekilmesi gündemde olduğunu belirterek, “Su’ya çok ihtiyacımız var. Lavanta su istemeyen bir bitki olduğu için tasarruf sağlıyor” dedi.

Lavantanın görsellik açısından da ayrı bir güzellik oluşturduğundan bahseden Kürklü, ekili alanların artırılması durumunda turistlerin bu bölgeleri ziyaret edebileceklerini açıkladı.

30 TON LAVANTA TOPLANMASI HEDEFLENİYOR

Lisinia Doğa Projesi sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca da 2 yıl önce yaklaşık 200 dekarlık alanda diktikleri lavantaların hasadına başladıklarını belirterek, hasat sonunda yaklaşık 30 ton yaş lavanta toplamayı hedeflediklerini dile getirdi.

LAVANTA KESELERİ, YASTIKLARI VE KOLONYA ÜRETİMİ

Lavanta üretimi sonunda, lavanta keseleri, yastıkları, kolonyaları, suyu ve sabunlarını üreterek satışın yapılacağını açıklayan Sarıca, “Projedeki hedef, su tüketmeden yetişen lavanta gibi aromatik bitkilerin Göller Yöresi havzasında hem yetiştiricisine yüksek getiri sağladığını hem de göllere katkıda bulunduğunu göstermek.” diye konuştu.

Odun ateşi kullanarak lavantanın yağını ve suyunu elde ettiklerini de ifade eden Öztürk Sarıca, Lavantanın yağının normalde çeşitli teknolojiler kullanılarak çıkarıldığını belirterek, ”Biz proje olarak doğal yöntemlerle yağı çıkartıyoruz. Odun ateşinin ısıttığı kazanlarda kaynama sırasında lavantadan buharlaşan uçucu yağ asitleri ve diğer içerikler yoğunlaştırılarak bitkinin suyu ve yağı ayrıştırılıyor” açıklamasında bulundu.

200 GR. LAVANTA YAĞI ÜRETİLECEK

Sarıca, ekonomik değeri yüksek olan lavanta yağından bu yıl yaklaşık 200 kilogram üretmeyi hedeflediklerini de vurguladı.

Vali Hasan Kürklü’nün ziyareti sırasında, Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavileri tamamlanan 3 şahin, Vali Kürklü ve merkezin gönüllü çalışanları tarafından doğaya salındı.

Kodlama : SadeMedia Interactive