ÇevreManşetLİSİNİA’dan YENİ PROJE : ŞAKAYIK, parfümeri sanayii’nde kullanılacak

4 sene ago

Burdur Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi, yine ses getirecek özel bir projeye imza atıyor. Burdur’da üretilen ve Türkiye’de ilk olan şakayık, parfümeri sanayiinde kullanılacak. Böylece Burdur’un, Türkiye’de ilk kez bir parfüm markası olacak. Ayrıca, 3 yıldan sonra su istemeyen şakayık, hem Türkiye pazarında, hem de dünya pazarında satışı yapılarak kullanılabilecek.

Şakayığın, önce su’yunun, daha sonra yağının çıkartıldığını aktaran   Veteriner Hekim Öztürk Sarıca; “Yağını ayrı, suyu ayrı satmaktansa bunu yağlı su sanayiğinde değerlendirip, bunu parfümeri sanayiğinde değerlendirmeye çalışacağız. “dedi.

Projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen Veteriner Hekim Sarıca, Türkiye’de beyaz şakayık ile ilgili bir üretim olmadığına dikkat çekti.   Bunun parfümerisini tüm dünyaya pazarlayan ülkeler olduğunu söyleyen Sarıca; “Göller Yöresi, şakayığın soğuklanması için uygun bir ortam yarattığı için, Göller yöresinde yetişmesi çok mümkün. Yaklaşık 4 yıldır şakayık üretimi için uğraşıyoruz. 4 bin metrekarelik alanda şakayık dikimi yaptık. Önümüzdeki süreçte gül’e yakın oranda, dekarda 400 kg civarında şakayık verimi bekliyoruz.” bilgisini paylaştı.

‘GÜL’E YAKIN ORANDA VERİM BEKLİYORUZ’

Şakayığın, Türkiye’de fidesinin bulunmadığını açıklayan Sarıca; “Yaklaşık 4 yıldır bunu yetiştirme çabamız sürüyor. Bugünkü proje ile dikimini yapıp, hem diğer taraftan hazırlığını başlatmış oluyoruz. Piyasada şakayığın kimyasal orijinli olanları mevcut. Onlardan yurt dışından geliyor. Türkiye’de üretimi yok. Biz özellikle Türk halkının bunu kullanması taraftarıyız. Ekosistemimizin içinde olan bir bitki. Bunun akabinde, Türkiye’de pazarını bulduktan sonra, yurt dışına açılmayı düşünüyoruz. Çünkü, bu süreçte projeden başarı sağlanırsa, gül’e yakın oranda, Burdur’da ve Göller Yöresi’nde şakayık üretimi olacak ve şakayığın yaşama ortamlarına çok uygun” diye konuştu.

Şakayığın, üç yıldan sonra su tüketmediğini söyleyen Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, Antalya’da düzenlenen EXPO 2016 Fuarı hazırlanırken, şakayık projesine yer verdiklerini söyledi.

Şakayığın, ekonomik getirisi yüksek ama üretimi olmayan bir bitki olduğunu söyleyen Sarıca şöyle konuştu; “EXPO sürecinde şakayık fidelerinin çoğalması için uğraşıyoruz. Biz EXPO’ya yaptığımız projede şakayık projesine yer verdik.   Çünkü ekonomik getirisi yüksek aynı zamanda üretimi olmayan bir bitki. Parfümeri sanayiğine kazandırdığımızda, Göller Yöresi insanına bir kazanç kapısı olacağını düşünüyoruz. Şakayık her ortamda yetişebiliyor ama yaşaması için soğuklanma geçirmesi gerekiyor. Göller Bölgesi bunun için uygun. Kış geçirmeden açmıyor. Geldiği yerde bu kadar açmıyor.”

“EXPO 2016 PROJESİ İLE BURDUR’U ANTALYA’YA TAŞIDIK’

Vali Yardımcısı Bülent Uygur ise, ülkemizde güzel şeyler olduğunda dikkat çekti. Bir taraftan dağların delinerek illerin birbirine kavuştuğunu aktaran Uygur; “Öztürk Bey belki de Burdur’un toprak babası. Toprağa, doğal yaşama değer veren bir arkadaşımız. Projelerine de İl Özel İdaresi, Tarım Müdürlüğü olarak, projelerine ortak oluyoruz. Burdur’umuzu EXPO 2016’da, Uluslaraarası arenada, temsil edecek. EXPO Antalya yaşadığı sürece Burdur’un da orada bir bahçesi olacak.   Biz, Burdur Gölü’nü Salda Gölü’nü, Burdur’un dağlarını, taşlarını Antalya’ya taşıdık. Gerek Türkiye’de, gerekse yurt dışından gönüllüler buraya geliyorlar.

Biz istiyoruz ki, Burdur’da yaşayıp burayı görmeyen birçok vatandaşımız var. Okullarımızın gezi programlarında buraya gelsinler. Vatandaşlarımız buraya hafta sonu gelsinler, burada toprakla buluşsunlar. Emeği geçen gönüllülere teşekkür ediyorum. İnşallah bu proje de, lavanta deresi gibi, şakayık ve limon melisada başarılı olur” temennisinde bulundu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive