ÇevreManşetLİSİNİA’dan Lavantalarla, ‘KIR TURİZMİ’ atağı

3 sene ago

İlimiz merkeze bağlı Karakent köyü yakınlarında hayata geçirdiği Lisinia Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezi ile adından söz ettirmeye başlayan, daha sonraları uygulamaya koyduğu pek doğa projesiyle medyanın gündeminde geniş yer bulan veteriner hekim Öztürk Sarıca ve ekibi şimdi de ‘kır turizmi’ çalışmalarına ağırlık veriyor.

Lisinia doğa projeleri aynı zamanda Burdur’un en önemli tanıtım argümanlarından biri haline geldi. Burdur Gölü manzaralı organik köy, lavanta deresi projesi ve diğer çevre-tabiat temalı örnek projeler, Lisinia’yı Burdur’un değerlerinden biri haline getirdi. Her geçen gün artan ziyaretçi sayısı, yabancı konuklar, Türkiye’nin pek çok yerinden Lisinia’yı ve projelerini görmeye gelen insanlar Lisinia’yı Burdur turizminde önemli bir marka, alternatif bir seçeneğe dönüştürdü…

İşte; bu süreçte“eko-turizm, kır turizmi, kırsal turizm, agro-turizm” gibi alternatif turizm destinasyonlarının ilgi görmeye başlaması, ülkemizde yaygınlaşması, Lisinia’yı da kır turizmi arayışlarına yöneltti. Burdur’da kır turizminin gelişmesi için düğmeye basan, çalışmalar başlatan Öztürk Sarıca, geliştirdikleri Lavanta projesini, kır turizmi faaliyetleriyle entegre etmeyi planlıyor.

“LİSİNİA’dan kırsal turizme yeni LAVANTA türü” çalışmasıyla yetiştirdikleri lavanta türünü sosyal medya hesabından paylaşan Öztürk Sarıca, lavanta ile kır turizmi çalışmalarını bütünleşti- receğinin de sinyalini vermiş oldu. Nitekim; geçtiğimiz günlerde de 26-29 Ocak 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen 21. EMITT Fuarı’na Lisinia ekibi de katıldı. Uluslararası 21. EMİTT Turizm Fuarı’na katılan Öztürk Sarıca’nın oğlu Kadir Sarıca Lisinia projelerini ve Lavanta Deresi’ni tanıtarak, “Burdur’da bu yıl kırsal turizmin hareketli olacağı” mesajını verdi.

KIRSAL TURİZM

Türkiye kırsal turizm alanında müthiş bir potansiyele sahip. Yöresel lokanta, pansiyon, küçük otel, çiftlik turizmi, doğa gezileri organi- zasyonu gibi girişimlere Avrupa Birliği, Çevre ve Şehircilik ile Orman ve Su İşleri Bakanlıkları hibe ve cazip koşullu kredi destekleri veriyor.

Literatürde; ‘agro-turizm’ olarak adlandırı lan bu yeni turizm destinasyonu ülkemizde giderek gelişiyor. Kırsal turizm, günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan bir turizm türü… Kırsal turizmin bu denli yaygınlaşmasında; turizmde yeni arayışlar, turistlerin beklentilerin- deki değişmeler, yeni yerlerin ve yerel kültürle- rin keşfine duyulan ilginin artışı, kitle turizmine tepkiler rol oynadığı gibi, özellikle de kırsal turizmin kırsal kalkınmada bir araç olarak görülmesi, giderek daha fazla önem kazanmasını beraberinde getiriyor.
Kırsal turizmin yerel boyutta kırsal kadına istihdam sağlayarak, yerel ekonomileri canlan- dırarak ve göçü önleyerek sosyo-ekonomik kırsal kalkınmaya katkı vermekte…

Ayrıca, kırsal kültürün yok olmasını önle- mekte, doğal çevrelerin korunmasına destek vermekte, diğer turizm türleriyle kolaylıkla bütünleşebilmekte, turizmin on iki ay yapılabilmesine fırsat tanımakta. Kırsal turizm; köylerle ve beldelerde kültürel mirasın, geleneksel el sanatlarının, doğal güzeliklerin, tarihi eserlerin, korunarak kullanılmasını sağlıyor. “Eko turizm, tarım turizmi, çiftlik turizmi, köy turizmi” gibi isimlerle de adlandırılan bu turizm çeşidi, üretim, iş ve gelir imkanı da sağlıyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive