ÇevreManşetTurizmLİSİNİA’da ziyaretçi yoğunluğu

7 ay ago

Burdur’un önde gelen tanıtım, turizm değerlerinden biri haline gelen Lisinia, hayata geçirdiği lavanta projeleriyle çekim merkezi, ilgi odağı olmaya devam ediyor. Ramazan Bayramı tatilinden bu yana  Lisinia’da yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşanıyor.

Burdur’un Karakent Köyü yakınlarındaki Lisinia Doğa Proje alanında Burdur Gölü kenarındaki Lavantalar açtı, ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor. Burdur Gölü kenarındaki bahçelerde açan Lavantaları görmek için Türkiye’nin her yerinden binlerce kişi Lisinia Doğa Proje alanına geldi.

Ziyaretçiler Burdur Gölü ve mor çiçekli lavanta bitkileri manzarası eşliğinde fotoğraf çektirdi.Burdur Gölü’nün kurtarılması amacıyla başlatılan ‘Lavanta Deresi Projesi’ kapsamında Burdur Gölü kenarına dikilen lavanta çiçeklerinin mor rengi ve göl suyunun mavi rengi ortaya eşsiz bir manzara çıkardı.

Pek çok ziyaretçi de göl kıyısındaki bu manzarayı görebilmek için bölgeye akın eddiyor, bölgeye gelen ziyaretçiler lavanta çiçekleri arasında hatıra fotoğrafı çektirirken, Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi gören yaban hayvanlarını görme fırsatı buluyor.

Lisinia Doğa Projesi Sorumlusu Öztürk Sarıca, Ramazan Bayramı tatili süresince binlerce kişinin proje alanını gezdiğini, ziyaretlerin hafta sonunda da devam ettiğini belirtti.

Ramazan Bayramı tatilinden bu yana yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşandığını söyleyen Sarıca; “erken açan lavanta türü olan lavandula angustifolia’nın açması ile birlikte ciddi anlamda turlar Lisinia’yı ziyaret etmeye başladı. Özellikle bayram tatilinde gül bahçelerini görmek isteyen çok ciddi sayıda ziyaretçimiz oldu. O günden bu yana yaklaşık 50 bin ziyaretçi aldık. Bizim hedefimiz bu yıl için 300 bin ziyaretçi idi. Akçaköy’deki Lavanta Deresi’nde lavantalar açmamış olmasına rağmen bu kadar kısa bir sürede 50 binli rakamlara ulaştığımıza bakılırsa hedefimizi geçeceğimizi tahmin ediyoruz” dedi.

Bunun Burdur’un tanıtımına, turizmine, özellikle ekoturizmine çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum diyen Sarıca; “Lavanta hasadı ile birlikte lavantanın kuru demetleri yapılıp arkasından da yağı çıkartılıyor. Lavanta kolonyası ve lavanta kremleri ve lavantanın yenilebilir ürünleri ile birlikte ülkemiz için katma değer yaratmaya çalışıyoruz. Özellikle lavandula angustifolia türünün yağını da önemli miktarda çıkaracağız. Bu tür Uluslararası piyasada çok ciddi bir değere sahip olan bir tür” dedi.

Sarıca, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ndeki dikim alanları ile birlikte Lisinia’nın aromatik birki alanının 3 bin dekara ulaştığını kaydetti.

Sarıca; “proje alanını Özellikle Lavanta ve su tüketmeyen tıbbi aromatik bitkiler önümüzdeki süreçte çevresel üretim modeli olarak geliştirilecek olursa ki bu konuda Valiliğimizin de çalışmaları var. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi de bu konuda desteklerini esirgemiyor. Zannediyorum önümüzdeki yıllarda Burdur gölünün çekilmesine ciddi anlamda su katkısı sağlayacaktır. Pek çok kişi Büyükbaş hayvancılıktan Lavanta ve tıbbi aromatik bitkiler üretimine geçecektir” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive