GündemManşetLisinia’da mor şölen (Ada çayı üretimi artıyor)

5 ay ago

Burdur’da üretimi son yıllarda hızla artan Ada Çayı bitkisinin açan mor çiçekleri görsel bir şölen sunuyor.
Burdur’un Karakent Köyü yakınlarıdaki Lisinia Doğa Alanı’nda geçen ay dikimi yapılan Ada Çaylarının açan mor çiçekleri görsel bir şölen sunuyor.
Susuz tarım örneklemelerine uygun olarak başladıkları Ada Çayı dikim alanının 750 Dekara ulaştığını belirten Lisinia Doğa Proje Alanı sorumlusu Öztürk Sarıca “Ada Çayı aynı zamanda kekik ve Lavanta’nın alternatifi. Ada Çayı üretimine 70 dekar alanda başlamıştık şu an 750 dekara ulaştık” dedi.
Sarıca şöyle konuştu; “Önümüzdeki yıllarda Tıbbi Aromatik Bitkiler noktasında değerinin her geçen gün artmasıyla birlikte Türkiye’nin ciddi üretimlere ulaşacağını düşünüyorum. Türkiye’de tıbbi Adaçayı ve özellikle Salvia fruticosa dediğimiz Anadolu Ada Çayı türlerinin çok yoğun olması Ada Çayı yetiştiriciliğinin artacağını gösteriyor. Önümüzdeki yıllarda Kekik’te olduğu gibi Ada Çayında da Türkiye olarak Dünya çapında bir numara durumuna gelebiriz” diye konuştu.
Ada Çayı bitkisinin morluğunun Lavantayı aratmadığını kaydeden Sarıca, “ikinci bir mor şölen Ada Çayı ile yaşanıyor” diye konuştu.
Ada Çayında 1-1,5 ay çiçeklenme döneminin devam ettiğini belirten Sarıca “özellikle Temmuz’un ortalarında hasat başlamş olacak. Ada Çayının yağı çıkartılıyor ve kurutuluyor. Büyük bir kısmı da yurt dışına satılıyor. Ada Çayı üretiminde Dünya Lideri olan ABD ve Rusya’dan sonra Türkiye’de ciddi bir üretim kapasitesine sahip. Özellikle Göller Yöresinde susuz tarım için olmazsa olmazlardan birisinin Ada Çayı olduğunu keşfettik. Tarımı arttığı sürece, her geçen gün Burdur ve Türkiye ekonomisine kazancı o denli büyük olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive