GündemİlçeManşetTurizmLisinia’da Lavantalar açtı mor şölen başladı

4 ay ago

BURDUR’un Karakent Köyü yakınlarındaki Lisinia Doğa Proje alanında Burdur Gölü kenarındaki tarlalarda Lavantaların açması ile mor şölen başladı.

Burdur’un Karakent Köyü yakınlarındaki Lisinia Doğa Proje Alanında Burdur Gölü manzaralı tarlalarda dikili bulunan Lavantalar mor renkleri ile görsel şölen sunuyor.

Lisinia’daki mor şölenin ilk ziyaretçileri ise Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi ve Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan oldu.

Bugün Lavanta sezonunu açmış bulunuyoruz diyen Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “Biz insanlarımızı Burdur Gölü kenarındaki gölle bütünleşmiş olan lavanta bahçelerine bekliyoruz” dedi.

Özçelik; “Buraya gelenler aynı zamanda, Burdur Gölü, Lavanta Bahçeleri, Akçaköy’de bulunan Lavanta Deresi ve tüm Türkiye’nin dikkatini çeken Salda Gölü’nü görebilecekler” diye konuştu.

Lisinia Doğa Proje Alanı sorumlusu Öztürk Sarıca’da “9 yıl önce Burdur Gölü’nün susuzluğuna çare olmak için dikimini yaptığımız lavantalarımız açmış durumda. Bundan bir hafta önce de erkenci lavantalar açtı. Artık Sosyal mesafe kurallarına uyarak tüm Türkiye’yi Lavanta bahçelerine davet ediyoruz. Lavantanın görsel güzelliği, hem de insanın en azından yaşadığımız şu zor günlerde moralini düzeltecek kokusuyla lavanta tarlalarını görmeye bekliyoruz” dedi. Sarıca şunları söyledi; “Lisinia proje alanında, Akçaköy Lavanta Deresi’nde lavantalar açmış durumda. Herkesi lavantaları görmeye bekliyorum.”

Hollanda’ya 30 bin demet lavanta satıldı

Öztürk Sarıca bu yıl ilk defa yurt dışına demet lavanta satışı gerçekleşeceğini belirterek “Özellikle bu yıl lavantalar görselliğini tamamladıktan sonr Holalnda yolcusu olacaklar. Yaptığımız çalışmalar çerçevesinde demet yapılarak büyük bir kısmı çiçekçiliğin başkenti olan Hollanda’ya gidecek. Bu bizim için çok büyük bir olay. Biliyoruz ki Hollanda çiçekçiliği ile ön planda olan bir ülke. Biz Lisinia’nın lavantalarını Hollanda ve tüm avrupayla buluşturmuş olacağız. Bu yıl için 30 bin demet Lavanta göndereceğiz. Önümüzdeki yıllar için 100 bin demet sözü aldık” ifadelerini kullandı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive