ÇevreManşetLisinia’da lavanta hasadı

2 sene ago

Vali Şerif Yılmaz, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Heyeti ile birlikte Lisinia Proje alanında 22 Temmuz 2017 Cumartesi günü düzenlenen lavanta hasatına katıldı. Burdur’un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin tanıtılması adına doğal yaşam merkezi olarak bilinen Lisinia proje alanında gerçekleşen lavanta hasatına Vali Şerif Yılmaz’ın Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Reşat Petek, MÜSİAD eski Genel Başkanı Nail Olpak, daire müdürleri ve TÜRSAB heyeti katıldı.

Lavanta hasatının açılışını yapan Vali Yılmaz basın mensuplarına açıklamada bulundu. Vali Yılmaz, “Lisinia’da bugün sembolik olarak lavanta hasadını başlattık. Özellikle Öztürk bey bizim bölgemizde tıbbi aromatik bitkilerle ilgili uzun zamandan beri çalışma yapan veteriner hekim bir arkadaşımız. Sadece tıbbi aromatik bitki değil bunun yanında da Orman ve Su İşleri Bakalığımızla beraber işbirliği yapmak suretiylede yaban hayatında yaralanan, hasar gören bakıma muhtaç olan hayvanları rehabilitasyon yapılıyor.

Doğayla iç içe burada insanlarımızın görebileceği bir alan. Bugünde özellikle TURSAB heyetimiz ilimizi ziyarete geldiler. Özellikle hasatı bugüne beklettik. Gelen heyetimizde lavanta ile ilgili çalışmaları, lavantanın verdiği görselliği yakaladılar, görsünler. Turizmci arkadaşlarımız olsun, Ankaradan gelen misafirlerimiz de var. Her gün devam ediyor. Özellikle tıbbi aromatik bitkilerin. Ülkemiz açısından çok önemli olduğunu buradan tekrar açıklamak istiyorum. Sadece burada değil yetişebilen her yerde yetiştirmemiz gerekiyor.

Türkiye’nin ithal ettiği parfümlerin büyük bir kısmının ham maddesi Türkiye’de yetişebilir. Bunların burada damıtıp, koku haline getirip, daha yüksek seviyede gelir getirecek şekilde değerlendirebiliriz. Katma değeri ülkemizde kalacak şekilde değerlendirebiliriz. Henüz daha başlangıcındayız. Örnek tesislerden bir tanesi. Hem burada lisiniada hemde lavanta deremiz var Yeşilova ilçemizde. Değişik yerlerde şu anda farklı farklı arkadaşlarımızda artık özellikle öncülük ettikleri için tabi ürettikleri ürünün satın alması ve işletmesi yönünde de yine Öztürk bey öncülük ediyor. Üreten diğer arkadaşlarımızın ürünlerinin değerlendirilmesi açısından da katkısı olan bir kuruluş. Yaygınlaşmaya başladı yaygınlaşması gerekiyor. Çünkü tıbbi aromatik bitki ülkemiz açısından ekonomik olduğu gibi özellikle küresel ısınmadan kaynaklanan su sıkıntımız var ülkemizin her yerinde. Göller bölgesi olmamıza rağmen suyumuzda belli miktarda azalma var. Göllerimizde çekilmeler var. Suyu rantabl kullanmamız gerekiyor. Suya ihtiyaç duymayan ve katma değeri yüksek olan bir ürün. O açıdan da bizim bölgemize uygun. Bizim açımızdan da belki daha çok önem arz ediyor. Çünkü diğer sulanabilir arazilerin dışında kalan alanları da, altta kalan alanlarıda çok rahat kullanabileceği bir alan. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız da destekliyor. Bununla ilgili gerektiğinde fide üretip dağıtımını gerçekleştiriyor. Destekler veriyoruz, teşvikler veriyoruz. Onun bunun yaygınlaşması yönünde de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yapan arkadaşlarımızında yanında olmaya çalışıyoruz. Onun içinde ilk hasatı beraber yapalım istedik. Vekillerimiz var, MÜSİAD eski genel başkanımız var, TÜRSAB heyetimiz burada.

Dün ve bugün TÜRSAB Heyeti ilimizin tarihi ve turistlik yerlerin tamamını gezip yapacak olan çalışmaları bundan sonraki süreçlerde inşallah tur güzergahlarına Burdur’da dahil olmuş olacak. Değerlerimiz şu gördüğümüz lavanta dahil Türkiye açısından da pazarlanacak olan ürünlerden bir tanesi. Ama bunu biz bu zamana kadar pek çok yapamadık. İnşallah bunu değerlendiririz diye düşünüyorum. Tekrar hayırlı olsun bol bereketli kazançlar diliyorum.”

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ünay, “Özellikle ülkemizin tarihi turistik ve doğal güzelliklerini tanıtmak gibi bir misyonumuz var. Bugün kalabalık bir heyetle buradayız. Özellikle şunu ifade etmek istiyorum. İç turizm dinamiklerini harekete geçirmek için çok ciddi çalışmalar yaptık. Bu bölgeye 4 ay içinde ikinci gelişimiz. İlk gelişimizde çok güzel sonuçlar aldık. Gelişimizden yaklaşık iki hafta sonra bu bölgeye turlar gelmeye başladı. Bunu da örnek alıp yanımızda ulusal ve uluslararası alanda çok ciddi tur operatörleriyle, bölge başkanlarımızla, yönetim kurulumuzla geldik. Bizim amacımız özellikle doğa turizmini üst safhaya getirmek. Çünkü elimizde çok güzel rakamlar var. Dünyada doğa turizmi işine yaklaşık 150 milyar dolarlık bir ciro var. Biraz önce bahsettiğimiz gibi fransadaki Provence bölgeden hiç bir eksiğimiz yok. Çok fazlamız var. Biz bu değerleri, tarihi ve doğal güzellikleri en güzel bir şekilde pazarlayarak ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz.

Bizim en önemli görevimiz artık Burdur üstüne düşen görevi yapmıştır sıra bizdedir. Bizde buraya artık hak ettiği turist sayısına iç ve dış piyasada bunu yerine getireceğiz. Hain darbe girişimi sonucu ciddi düşüşler var. Bu bizi umutsuzluğa sürmeyecek. Aksine daha fazla çalışmamızı sağlayacaktır.

Yine 2015 yılında yaklaşık 18 milyon vatandaşımız iç ve dış turistik gezilere katıldı. Transit bölge olan Isparta ve Burdur bölgesinde de konaklamalı turist getirmek için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarla ilgili olarakta ciddi raporlar hazırladık. Daha sonra bu raporları ilgili makamlara arz edip gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive