BölgeManşetTurizmLİSİNİA’DA GÜLLER AÇTI Ziyaretçi patlaması yaşanıyor

10 ay ago

Karakent Köyü yakınlarındaki Lisinia Doğa Proje alanında Burdur Gölü kenarındaki gül bahçelerinde hasat başladı. Gül bahçelerini gezmek için yüzlerce kişi Lisinia’ya akın etti.

Kuruma tehdidindeki Burdur Gölü ve havzasında su tasarrufu sağlayarak Burdur Gölü’nün kurumasının önüne geçmek amacıyla 190 dekar arazide 2011 yılında oluşturulan organik gül bahçelerini gezmek için yüzlerce kişi geçtiğimiz hafta sonu Lisina’ya akın etti. Ziyaretçiler gül bahçelerinde fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

Lisinia Doğa Proje alanı sorumlusu Öztürk Sarıca  geçen 8 yılda gül üretiminde kullanılan damlama sulama sistemi ile yaklaşık 8 milyon ton su tasarrufu sağlandığını söyledi.

Sarıca; “Burdur Gölü’nün kuruması noktasında daha önceki yıllarda çok yaygın olarak yapılan gül tarımını tekrar yöreye kazandırmaya çalışıyoruz.

Damlama sulama sistemi vahşi sulama sistemlerine göre yüzde 75 daha az su tüketiyor ve bunun yanında büyükbaş hayvancılığın baskın olduğu yerlerde alternatif bir üretim olarak karşımıza çıkıyor. Büyükbaş hayvancılığa bağlı mısır ve yonca üretiminden vazgeçilmesi bu tür alternatif ürünlere yönelinmesi ciddi anlamda su tasarrufu sağlıyor” dedi.

DHA’ya konuşan Sarıca şunları söyledi; “güller hasat edildikten sonra Lisinia merkezimizde yağlı gül suyu yapıyoruz. Bunun yanında özellikle ekoturizm noktasında çok ciddi gelişmeler var. Çok sayıda insan açan gül bahçelerimizi geziyor ve güllerden yapılan ürünleri satın almak istiyorlar. Çok ciddi anlamda Çevresel turizmi burada canlandırmış oluyoruz.”

Gülün hemen bitiminde ada çayı hasadı ve arkasından lavanta hasadı başlayacağını söyleyen Sarıca; “bu tür faaliyetlerin özellikle  susuz tarımla üretimi yapılan adaçayının ve lavanta tarımının aynı zamanda ekoturizm olarak yöreye çok ciddi katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Sarıca, Gül bahçelerini gezen vatandaşlara Lisinia Merkezinde projenin başlangıcından bu yana yaşadıklarını, projenin ortaya çıkış amacını ve alanda yaptıkları çalışmaları anlatıyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive