ManşetLİSİNİA’da BURDUR SIRTLANI (Ardıç’tan Burdur Canavarı heykeli)

2 sene ago

Lisinia, şimdi de “Burdur Canavarı” görseliyle Burdur’un tanıtımına katkı sağlamayı hedefliyor. Doğa projeleriyle sıkça gündeme gelen, Burdur’un tanıtım enstrümanlarından birine dönüşen ‘organik köy Lisinia’, Burdur Sırtlanı efsanesini de yeniden gündeme taşıyor…

İlimiz Karakent Köyü yakınlarındaki Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’nde uzun yıllar önce Burdur’da yaşadığı tahmin edilen ve göl kenarından toplanan ardıç ağacı dallarından yapılan Burdur Canavarı (Sırtlanı) heykeli sergileniyor.

Lisinia Yaban Hayatı Rahabilitasyon Merkezi Sorumlusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca; DHA’ya yaptığı açıklamada; “Burdur sırtlanı 1700’lerde Fransız bir seyyah tarafından resmedilmiş. 1945’lerde yöremizdeki varlığının bittiği tahmin ediliyor ama zaman zaman çobanlar ve gezginlerden benzer hayvanların görüldüğüne dair ihbarlar var. Şu an resmi çekilmiş bir yaban hayvanı değil ama biz Doğanın kenarında bir şekilde olduğunu düşünüyoruz. Geçmiş kültür ve yaban hayatımızı bir şekilde yaşatmak adına burada Burdur sırtlanının böyle bir heykelini yaparak burada sergiliyoruz” dedi.

Sarıca; “domuz varlığının çok hızlı bir şekilde azalmasının Burdur sırtlanının varlığına işare tolduğunu düşünüyorum. Yaban domuzunun en büyük düşmanı bu sırtlan. Normal sırtlandan farklı kurt ve domuz arasında görüntüsü olan çok heybetli bir hayvan” diye konuştu.

Sarıca, önümüzdeki günlerde Lisinia alanında Honamlı Tekelerinin heykelini de sergileyeceklerini kaydetti.

Kodlama : SadeMedia Interactive