Burdur’un Karakent köyü yakınlarındaki Lisinia Doğa Proje alanında 20 milyon lavanta ve adaçayı fidesi üretilecek.
Karakent köyü yakınlarında kurulu Lisinia Doğa Proje alanında lavanta, adaçayı ve kekik fidelerinin üretimi yapılıyor. Başta Göller Yöresi olmak üzere Türkiye’de az su tüketen ürünlerin yetiştirilmesi ve üretilmesine yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında Lisinia’da lavanta, kekik ve adaçayı fidelerinin de üretimi yapılıyor.
Proje sorumlusu Öztürk Sarıca, “Lisinia’da Türkiye’nin ve Lisinia Proje’nin dikim alanlarındaki Lavanta, Kekik ve Ada Çayı fidelerini üretiyoruz. Geçen yıl itibariyle 14 milyon fide üretmiştik. Bunun yarısını kendi arazilerimize diktik. Geri kalan kısmının bu yıl Kasım ayında Türkiye ve yurtdışına satışları yapılacak” dedi
Ürettikleri fideleri 12-14 aylık olmada satmadıklarını aktaran Sarıca “şu an tekrar fide dikimine başladık. Bu yıl ki hedefimiz 20 milyon fideye ulaşmak. Lavandula İntermedia, Lavandula angustifolia’nın türlerinin yanısıra İskoç ve Fransız Lavantalarını, Kekik ve Ada Çayı türlerinin tamamının fidelerinin üretimini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
Sarıca, bu yolla ülke ekonomisine katkı sağladıklarını ve sususz yetişen aromatik bitkilerin yaygınlaşmasını çok önemsediklerini belirtti.

Sarıca “tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aromatik bitkilerin yetiştiriciliği, aromatik bitkilerin ürünlerinin tedavi amaçlı kullanımı konusunda oldukça yol katedildi. Özellikle Kekik başta olmak üzere, Çörtük Yağı ve bunun yanında Lavanta ve diğer Ada Çayı yağları çok fazla kullanılır hale geldi. Özellikle ülkemizde üretiminde ciddi anlamda yol katedilmiş olan Kekik ve Ada Çayı üretiminde ülkemiz ve dünyadaki sağlık sektörüne ciddi katkılarda bulunuyoruz. Doğal Antibiyotik noktasında Kekiğin çok fazla kullanılıyor olması, bunun yanında Ada Çayı ve Lavanta’nın da yaygınlaşması Ülkemizin tıbbi ve aromatik bitkilere geçişinin biraz daha hızlı olması gerektiğini gündeme getiriyor” dedi.
Doğal ve Aromatik bitkilerin her geçen gün doğal tedavilerde çok fazla yerini aldığını aktaran Sarıca “özellikle aroma terapilerin gün geçtikçe artıyor olması tıbbi aromatik bitkilerin ülkemizde daha fazla üretilmesi gerektiğini ve ekonomik kazancının daha da yüksek olduğunu Türk çiftçisine anlatmamız gerekiyor. Bu amaçla buradaki çalışamlarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.