ÇevreManşetLİSİNİA, yılan kartalı heykeli ile daha da güzel

3 sene ago

Burdur’da merkeze bağlı Karakent Köyü yakınlarında kurulan, Burdur Gölü manzaralı, son yıllarda hayata geçirdiği doğa projeleriyle adından sıkça söz ettiren, medyanın ilgi odağı haline gelen ‘organik köy’ Lisinia, ardıç ağacı dallarından yapılan Yılan Kartalı heykeli ile daha da güzel…

Önceki gün Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezinde ‘4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’ dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi. Tedavisi tamamlanan kızıl şahin doğal ortamına bırakıldı, Burdurlu Sanatçı Durul Bakan tarafından ardıç ağacı dallarından yapılan Yılan Kartalı heykelinin açılışı yapıldı.

Açılışa; Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Orhan Kılıç, Özel İdare Genel Sekreteri Servet Olpak, daire müdürleri, Burdurlu ünlü sanatçı Sümer Ezgü ve Burdur Hayvan Severler Derneği üyeleri katıldılar.

Yılan Kartalı Simgesini yapan Sanatçı Durul Bakan “Tüketim çılgınlığına karşı, doğa katliamlarına karşı, küresel ısınmaya karşı, susuz tarım için, doğaya saygılı, oymadan yontmadan, basitçe yapılmış bir çalışmayı sunuyorum. Sahip olduğumuz değerlerin en güzeli olduğuna inanıyorum. Doğru bir gözle basit ve sade düşünerek, doğanın güzelliklerini böyle eserlerle kullanabiliriz.

Öztürk Bey‘in en çok kıymet verdiği ardıç ağacıyla yola çıktık. Ve yılan kartalı nesli tükenme noktasında bir canlı. Ardıç ağacından nesli tükenme tehlikesindeki yılan kartalını yaptık. Bu anlamda da çok manidar bir çalışma” değerlendirmesinde bulundu.

Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı da konuşmasında; “Böyle güzel bir anıtı bize kazandırdığı için Durul Bakan’a teşekkür ediyorum. Tabiatta var olan her şeyle neler yapılabildiğini, gönlüğünü ve emeğini koyunca ortaya çıkabilecek güzellikleri bize gösterdi” dedi.

Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı konuşmasında şunları söyledi:

“Örnek bir işletme olan Lisinia’da Dünya Hayvanları Koruma Gününü kutluyoruz. Tabi kutlamaya hakkımız var mı onu irdelememiz lazım. Bir düşünür diyor ki ‘biz bu dünyayı, bu çevreyi yani gelecek kuşaklardan emanet aldık.’ Yalnızca gelecek kuşaklardan değil, gelecek tüm canlılardan, hayvanlardan ve kendi kuşaklarımızdan emanet aldık. Emaneti de koruyup gelecek kuşaklara devir etmek zorundayız. Ama görüyoruz ki günümüzde bütün canlılar ortak şekilde dünyayı evreni kullanırken ihtiyacından fazla tüketiyoruz.

Halbuki yüce Yaradan, insanlara, hayvanlara ve tüm bitkilere tüm evreni herkesin hizmetine sunmuş. Yeter ki onu dengeli bir şekilde, iyi bir şekilde ihtiyacınız kadar tüketerek onu hor bakmayarak, koruyarak gelecek kuşaklara aktarabilir. Bizde yararlanalım, gelecek kuşaklar ve bütün canlılar ortak yararlansın. Ama ne yazık ki kâr hırsı ve doymak bilmez ihtiraslar insanların; doğayı bozmasına, hayvanlara kötü muamele yapmasına, bunu içselleştirirsek kendi cinslerine de bunu uyguladığını görüyoruz. İşte; böyle bir dünyada huzursuzluklar savaşlar, çatışmalar maalesef sürüp gidiyor. O nedenle uyum içerisinde birbirimizi anlayarak canlıları koruyarak, doğayı koruyarak daha huzurlu, daha mutlu yaşama imkanı varken bu şekilde hareket etmemiz gayet yanlış. O nedenle huzurlu bir şekilde kanaatkar olarak bize sunulan ile yetinerek ve tabi ki biz bu nimetleri sunan yüce yaradan Allah’a şükür ederek gelecek nesillere bu ortamı bu çevreyi teslim etmemiz gerekiyor. Ben bu duygu ve düşüncelerle burada doğayı korumak adına hayvanları korumak adına güzel bir işletmemiz var.

Ben Öztürk Bey’e ve arkadaşlarına Böyle örnek bir tesis kazandırdığı için Burdurumuza çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki gelecek nesiller hayvanlar, çevre, bitkiler ve kendi aralarında daha dost daha anlaşılabilir, daha adaletli bir dünyada yaşayacaklardır.”

Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Sahibi Öztürk Sarıca da konuşmasında; “4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü. böyle bir günde bir araya geldik. Bizim için önemli olan yılan kartalı ve ardıç ağacının bir arada kullanılması. Sularımızın azalması, sulak alanlarımızın azalmasıyla son yıllarda yılan kartalı Türkiye’de ürememeye başladı. Projeye başladığımızdan beri yılan kartalı simgemizdir. Yok oluşuna dikkat çekmek istiyoruz. Dİğer taraftan da ardıçlarımız çoğalıyor, bakanlığımız bu konuda hassas ama asırlık ardıç ağaçlarımızı maden ocaklarına kurban ediyoruz. Bu konuda daha hassas davranmamız gerekiyor.

Ardıç, küresel ısınmadan en son etkilenecek ağaçtır. Yapılmış olan yılan kartalı dünyada yapılan en büyük yılan kartalı heykelidir. Yaklaşık 7 buçuk metre kanat uzunluğu ve 4 metre boyunda. Şu ana kadar 1250 parça kullanıldığı ve sanatçımız Durul Bakan doğa aşığı bir insan. Kendisi aslında Tır şoförü. Tır şoförlüğünü bırakıp kendisini doğaya adamış bir kişi. Kendisini kutluyorum ve Lisinia’ya böyle bir katkı koymasından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Sanatçı Sümer Ezgü de konuşmasında; “Burdur’da doğup büyüdüm. Yaşam yerinde sürekli bulunduğumuzda yaşamın biraz yavaş ilerlediğini görüyoruz. Ama dışarıdan gelen bir göz daha objektif görebiliyor. Ben Ankara’da üniversite eğitimine gittiğim yıllarda geldikçe hep göl’ün çekilmeye başladığını görmüştüm. Biz bu gölü kurtaramıyoruz. Bunu defalarca yaptığımız etkinliklerle anlatmaya çalıştık. İnsan hataları, doğanın değişimleri, yapılması gerekenleri hep konuştuk. Artık Burdurlular olarak, valilik, belediye başkanı, bizler halk olarak toplanalım, Cumhurbaşkanımızla mı Başbakanımızla mı görüşeceksek görüşelim. Burdur’da göl kurursa yaşam bitecek, iklim değişecek. Göreve gelen, hizmet süresi içinde burada kalanlar tam olarak bilemiyorlar ama burayı paylaşan, burada yaşayanlar bu tehlikeyle yüz yüzeler. Bence Sayın Valinin ve Belediye Başkanının öncülüğünde gidelim bu konuyu anlatalım. Doğa bir zincirdir, birisini yok ederseniz başka bir yerden başka bir doğa kaynağı da gider. Bu konuyu ön plana çıkarmak istedim. Antalya’da çok güzel bir yazı gördüm, ‘Sokak hayvanlarının yeri sokaklardır’ diyordu. Hayvanları sevmeyen insanları da sevmez. Hayvana işkence eden insana da işkence eder. Dünya hayvanlar üzerinden bize insanlığı öğretmeye çalışıyor. Hayvanlara, doğaya, insanlara, yaşlılara çocuklara sahip çıkarak daha da insanlaşmamız gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Lisinia’nın yeni sembolü olan Dev Yılan Kartalı haykelinin açılışı gerçekleştirildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive