ÇevreManşetLİSİNİA- TKDK İŞ BİRLİĞİYLE; yeni damıtma sistemi kurulacak

5 ay ago

Burdur merkeze bağlı Karakent Köyü yakınlarındaki Lisinia Proje alanında Tıbbi Aromatik Bitkileri, nihai ürüne dönüştürecek sistemin kurulması için Lisinia Proje Sorumlusu Öztürk Sarıca ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Ku- rumu (TKDK) arasında sözleşme imzalandı.

Sözleşme imza töreninde konuşan Lisinia Proje sorumlusu Öztürk Sarıca Lisinia olarak uzun zamandan beri Burdur Gölü’nün çekilmesi ve sularla ilgili olarak projeler yürüttüklerini belirterek; “Özellikle bu noktada susuz yetişen aromatik bitkiler ve tıbbi aromatik bitkiler üzerine çalışıyoruz. Yöremizde bu konuda yeterince bilinç oluşturmak için özellikle Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’nın son çağrısındaki projeler bizim için çok uygun projelerdi. Özellikle aromatik bitkilerin halka yaygınlaştırılması ve üretildikten sonra işlenmesi konusunda TKDK ile ortak birşeyler yapmak için yola çıktık ve sözleşme imzaladık.

Önümüzdeki süreçte aromatik bitkilerin sadece yetiştirilmesi değil, nihai ürüne dönüştürülmesi noktasında da devletimizin bir kurumu ile çalışmalar yapmış olacağız. Bu bizim için çok önemli. Burdur’da aromatik bitkilerin yaygınlaştırılması için bir fırsat olarak düşünüyorum” dedi.

DHA’ya konuşan Sarıca kurulacak yeni distilasyon (damıtma), ekstraksiyon (ayırma), kurutma, öğütme sistemlerini Lisinia ve TKDK işbirliğinde kuracaklarını belirterek şunları söyledi; “Tıbbi ve aromatik bitkiler noktasında bu sistemlerin tamamını kurmuş olacağız. Yöremizde şu ana kadar yetiştirilen ancak Tıbbi ve aromatik önemi pek bilinmeyen diğer bitkileride işlemiş ve nihai ürüne ulaştırmış olacağız. Distilasyon ve ekstraksiyon sistemleri ile yağlarının çıkarılmasının dışında bitkinin tüm içeriğinin alınması, tıbbi özelliklerinden tamamen faydalanılabilir hale getirilmesi, yağlı tohumlardan yağ çıkartılması bitki özelliklerini kaybetmeden yapılmış kurutma işlemlerinin tamamı yapılmış olacak.”

Kurum olarak 6 yıldır yirmiden fazla sektörde hibe desteği verdiklerini velirten Tarımve Kırsal Kalkınmayı destekleme Kurumu (TKDK) Burdur Koordinatörü Mesut Yıldıran’da; “Proje olarak en fazla tıbbi aromatik bitki yetiştirme alanında proje aldık. Yaklaşık 270 projeyi destekledik ama bunların hiç birisi ürünlerin katma değerinin ülkemizde kalmasına yönelik değildi, yetiştirilmesi ile sınırlı idi. Tıbbi Aromatik bitkilerin işlenmesi anlamında bir ilk olarak bu projeyi destekliyoruz.

Öztürk Bey’i hem öncülüğünden dolayı tebrik ediyor ve diğer vatandaşlarımıza da örnek olmasını istiyoruz. Projemizin 600 bin liralık yatırım tutarının 320 bin lirası hibe olarak verilecek. Kurulacak distilasyon sistemi İş Güvenliği açısından da Türkiye’de bir ilk olacak. Avrupa’daki sistemlerin üzerinde bir sistem kurulmuş olacak. Sadece Tıbbi Aromatik bitkilerin işlenmesi olarak düşünmemek lazım bu proje aynı zamanda bi laboratuvar olarak faaliyet gösterecek” dedi.

Konuşmalardan sonra sözleşme Yıldıran ve Sarıca ile proje yürütücüsü Özgül Özçelik tarafından imzalandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive