ÇevreManşetLİSİNİA, 200 bin ziyaretçi hedefliyor

2 sene ago

Son yıllarda ürettiği doğa projeleri ile ilgi odağı olan, medyada geniş yankı bulan, adeta Burdur’un önde gelen tanıtım enstrümanlarından biri haline gelen ‘organik köy’ Lisinia’da ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor.

Burdur merkeze bağlı Karakent Köyü yakınlarındaki Lisinia Doğa Yaşam Alanı bu yıl hedeflediği 200 bin ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Lisinia Doğa sorumlusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca Lisinia’da geçen yıl 10 aylık sürede 100 bin’e yakın ziyaretçi ağırladıklarını hatırlatarak, “bu rakamın içerisine Akçaköy’deki Lavanta Deresi de dahildi. Bu yıl ise Lisina Doğa Yaşam Alanında gerekli yenileme çalışmalarını yapıyoruz. Satış alanları ve doğa alanları düzenlendi. Ahşap heykellerin sayısını artırdık. Gönüllülerimizin kaldığı alanları bir hayli artırdık. Hedefimiz 200 bin ziyaretçi ağırlamak” diye konuştu.

DHA’ya konuşan Sarıca şunları söyledi: “insanlar buraya geldiklerinde en az 3-4 saat rahatça vakit geçirebilecekler. Ekoturizm anlamında insanlar Lisinia proje alanına geldiklerinde doğaya ilişkin, kansere ilişkin kafalarında en azından bir soru işareti oluşturarak gelecekte daha sağlıklı yarınlara ulaşmalarını sağlamak amacıyla pek çok değişiklik yaptık. Hazırlıklarımız son hızla devam ediyor. Tüm Türkiye’yi proje alanımıza ziyarete bekliyoruz.”

Lisinia’daki Doğa Okulu eğitimlerinin okulların kapanması ile sona ereceğini aktaran Sarıca; “Lisinia proje alanı zaten kendi görselleri ile bir Doğa eğitim alanı. İnsanlar geldiğinde alanda geçirdikleri sürede doğaya ilişkin pek çok öğretiyi kendilerinde bulmuş oluyorlar” dedi.

Sarıca; “Susuzluk temasını anlatan kurumuş ve değişime uğramış bir insan heykeli, bunun yanında dağlardaki hızlı ardıç tüketimine ilişkin ardıç ağacından yapılmış heykeller, diğer taraftan özellikle dağlarımızdaki keçi varlığının azalmasına ilişkin keçi heykeli ve son yıllarda sayısı gittikçe azalan kartal heykelimizi yaptık. Bunların tamamı insanların kafalarında soru işareti bırakmaya yönelik heykeller” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive