Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri sensörlü dezenfektan cihazı üretti.

Koronavirüs ile mücadele döneminde Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla maske, siperlik üreterek okulların ve kurumların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, koronavirüs tehdidine karşı korunma yollarından biri olan hijyen için okullarda, kurumlarda, işyerlerinde kullanılmak üzere üretmiş olduğu sensörlü dezenfektan cihazının tanıtımını gerçekleştirdi.

Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen “sensörlü dezenfektan cihazı” tanıtım programına Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay’da katıldı.

Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, programın açılış konuşmasında; “Tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgını birçok alanda olduğu gibi eğitime olan bakışı da değiştirdi. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüs salgını ile mücadele günlerinde atağa geçerek Mesleki ve Teknik okullarımızda maske, dezenfektan, koruyucu siperlik, ısı ölçer, tek kullanımlık önlük, solunum cihazı, ultrasonik cerrahi maske makinası, N95 maske makinası video laringoskop cihazı ve maske makinası gibi pek çok ihtiyaç duyulan araçları üreterek Türkiye’nin koronavirüs mücadelesinde hayati görev üstlendi. Maskeden el dezenfektanına, solunum cihazından temassız termometreye kadar birçok ürün, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarımız tarafından üretildi. Pandemi döneminde Mesleki ve Teknik Liselere karşı olan toplumsal algı değişti ve üretime dayalı eğitimin önemi bir kez daha kendisini gösterdi. Meslek okulları eski itibarlı günlerindeki özgüvenini tekrar kazanarak fırsat verildiğinde ve motive edildiğinde neler yapabileceğini gösterdi. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimiz sektörünün iş gücü ihtiyacına cevap verebilecek niteliğe sahip gelişen teknolojiye uyum sağlayabilen insan gücünü yetiştirmek için çalışmaktadır. Fedakar öğretmen ve öğrencilerimiz geçmişte olduğu gibi bugün de zor koşullarda toplumun taleplerine öncelik veriyor. Son yıllarda yapılan önemli yatırımlar Meslek Liselerinin üretim kapasitesini güçlendirdi. Mesleki ve teknik eğitimde sektör iş birliğini güçlendirmek,  eğitim altyapısını güçlendirmek, öğrencilerin işletmede beceri eğitimi ve staj imkanlarını arttırmak, mezunların istihdamını kolaylaştırmak, öğretmenlerin ve sektörde çalışanların mesleki bilgi ve becerilerini arttırmak ve öğrencilere burs sağlamak amacıyla 177 kurum ve kuruluşla 203 iş birliği protokolü yürütülmektedir. Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz, koronavirüsle mücadele döneminde Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de  katkılarıyla maske ve siperlik üreterek okullarımızın ve kurumlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmışlardır. Aynı okulumuzda koronavirüs tehdidine karşı korunma yollarından biri olan hijyen için okullarda, kurumlarda ve iş yerlerinde kullanılmak üzere temassız sensörlü dezenfektan cihazı üretilmiştir. Bu itibarlada emeği geçen kıymetli öğretmen ve öğrencilerimize şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum.Yerli ve Milli üretimi esas alarak yürüttüğümüz faaliyetlerimize bugün güzel bir örneği daha paylaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay’ın konuşmasının ardından “sensörlü dezenfektan cihazı” üreten öğretmen ve öğrenciler cihaz hakkında bilgiler verdi.

Öğrenciler, Halil Gelgör, Yusuf Furkan Koç, Mojtaba Nematollahı ve Öğretmenler, Ahmet Aydın, Ali Rıza Kaplan, Halil Çatak, Okay Çavuşoğlu, Recep Gülek, Ali Başar, Hasan Hüseyin İbiş tarafından üretilen cihazın özellikleri ile şöyle tanıtıldı;

“Hijyen, maske ve sosyal mesafe Kovid-19 ile savaşmada en önemli unsurlardır. Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojileri, Mobilya ve İç Mekan Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri alanlarının ortak çalışması olarak tasarlayıp üretimini gerçekleştirdiğimiz ‘sensörlü dezenfektan cihazı’ hijyene temassız ulaşmanızı sağlamakta, bulaş oranını en aza indirerek sağlığınızı korumaktadır. Bilişim Teknolojileri Alanımız tarafından dezenfektan çıkışı için 3D yazıcı ile tasarlanarak üretilen sensör ve akış kutusunun olduğu bölümün altına elinizi uzattığınızda, sensör elinizi algılar ve mikro denetleyiciye algılama bilgisini gönderir. Mikro denetleyici motorun çalışması için gerekli çıkışı verir. Elektronik devre üzerinden röle yardımı ile dalgıç pompasına 12 volt doğru gerilimi 150 milisaniye süreyle uygular ve motor çalışarak dezenfektanın elinize akmasını sağlar. Arka arkaya dezenfektan çıkışının sağlanması için 3 saniyelik bir bekleme gerekmektedir. Tasarımı ve üretimi okulumuz Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ait olan sensörlü dezenfektan cihazı diğer okul ve kurumlarımız tarafından talep edilmesi halinde okulumuz döner sermaye işletmesi tarafından atölyelerimiz de üretilecektir. Cihazın teknik özellikleri; tasarlayıp üretimini gerçekleştirdiğimiz sensörlü dezenfektan cihazı için kullanılan malzemeler; Genel ebatı 50 x 35 x 40, eli algılayan IR sensör, dezenfektanı tanktan çeken dalgıç pompa, sistemin çalışmasını gerçekleştiren mikro denetleyici, sistemin enerjisini sağlayan 12 V SMPS  güç kaynağı, 18 litre kapasiteli dezenfektan tankı, 18 mm beyaz renk sunta lam, arka kısmında dezenfektan deposu için kapalı kilitli kutu, 4 adet ayarlı ayak, sensör ve akış kutusu için 3D yazıcı filamenti.”

-Muhammet Fatih Başcı