Burdur’da liseli öğrenciler ‘Okulumu Seviyorum Aşımı oluyorum’ sloganıyla okul bahçesinde aşı oldu.

Burdur 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’nde öğrencilere mobil ekipler tarafından toplu aşılama çalışması yapıldı. İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri okul bahçesine kurduğu aşı standında aşı olmak isteyen öğrencileri, velilerinden onay alarak aşıladı.

Okul bahçesindeki aşılama çalışması yoğun ilgi görürken çok sayıda öğrenci aşılandı.

Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Erdem Kaya ve Burdur İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram aşılama çalışması hakkında gazetecilere konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Kaya; “Yüz yüze eğitimin devamı için bu çalışmalar gerekli. Kovid-19 ile mücadelede en güçlü silahımız aşı. Bunu ne kadar yaygınlaştırabilirsek bu dertten bir an önce kurtulacağız.” dedi. İl Sağlık Müdürü Şenbayram ise; “Amacımız burada velilerimiz ile birlikte çocuklarımıza gelip onların aşılarını yapmak. Çünkü hepimizin malumu Kovid-19 pandemisi ile mücadelede en büyük silahımız aşı. Yüz yüze eğitimin de devam etmesi için olmazsa olmazımız.” ifadelerini kullandı.

“Yüz yüze eğitimin devamı için bu çalışmalar gerekli”

Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Erdem Kaya; “Bugün İl Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte yaptığımız bir çalışma kapsamında okullarımızda velilerimizin onayı ile öğrencilerimize toplu aşılama çalışması yapıyoruz. Bu kapsamda velilerimize gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. İl Sağlık Müdürlüğümüze hizmeti okullarımıza taşıdığı için teşekkür ediyorum. Kovid-19 ile mücadelede en güçlü silahımız aşı. Bunu ne kadar yaygınlaştırabilirsek bu dertten bir an evvel kurtulacağız. Bu anlayışla tüm vatandaşlarımızı aşıya davet ediyoruz. Sayın Valimizin talimatıyla bu çalışmaları tüm okullarda yürütme gayretindeyiz. Bu çalışma ile öğrencilerimizin ülkede en yüksek oranda aşılanmış olmasını hedefliyoruz. Bu sayede çocuklarımızın, toplumun sağlığını korumak anlamında bir emek verme gayretindeyiz. İnşallah sonucu, neticesi de başarılı olur. Yüz yüze eğitimin devamı için bu çalışmalar gerekli. Bizim için önemli.” dedi.

“12-19 yaş grubuna 11 bin 200 doz aşı yaptık”

Burdur İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram; “Bugün 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’nde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yaptığımız bir organizasyon kapsamında buradayız. Sayın Valimizin talimatları doğrultusunda İlimizde çocuklarımıza yönelik aşılama çalışması yürütmekteyiz. Bu çalışmayı ‘Okulumu Seviyorum Aşımı Oluyorum’ sloganıyla yapıyoruz. Amacımız burada velilerimiz ile birlikte çocuklarımıza gelip onların aşılarını yapmak. Çünkü hepinizin malumu Kovid-19 pandemisi ile mücadelede en büyük silahımız aşı. Yüz yüze eğitimin de devam etmesi için olmazsa olmazımız. Bugün bizi mutlu eden burada öğrencilerimizden ve öğrenci velilerimizden çok yoğun bir ilgi var. Ben Burdur halkına, öğrencilerimize ve öğrenci velilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Bize bu ortamı Milli Eğitim Müdürlüğümüz sağladı. Onlara da çok teşekkür ediyorum. Tabi İlimizde yoğun bir şekilde yürütülen aşılama çalışmaları kapsamında bizler 12-19 yaş grubu çocuklarımızı aşılamaktayız. Şu anda bu gruptaki çocuklarımıza toplam 11 bin 200 doz aşı yaptık. Bunu artırmakla ilgili gayretimiz devam etmekte. İnşallah önümüzdeki günlerde bu sayıları daha da artırıp okullarımızdaki eğitimin sürekliliği anlamında da önemli bir çalışmamız olacak.” İfadelerini kullandı.

“Burdurumuz şu anda Türkiye’de 2 doz aşısı tamamlanan iller arasında 9. Sırada”

Koronavirüs pandemisi hakkında Burdur’un genel durumu ile ilgili de bilgi veren Şenbayram; “Burdurumuz sayın Bakanımızın da açıkladığı verilere göre şu anda Türkiye’de 2 doz aşısı tamamlanan iller arasında 9. sırada. Burdurumuzda 420 bin doz aşı yaptık. 2 doz aşısını tamamlayanlar %75’e tekabül ediyor. %90’a yakın da tek doz aşı yaptıranlar var. Biz randevusuz olarak Toplum Sağlığı Merkezlerimizde yapmaktayız. Yine Hastanelerimizde ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde bu aşıları yapmaktayız. Ancak vatandaşlarımız gelmeden mobil aşılama şeklinde köylerimizde, mahallelerimizde, İlimizin işlek yerlerinde, pazar yerlerinde bu aşılama çalışmalarımız devam etmektedir.” diye konuştu.

Okulunda aşısını olan bir öğrenci; “Pandemide aşı önemli. Bütün arkadaşlarımı aşı olmaya davet ediyorum.” dedi.

Aşısını olan  bir öğrencinin velisi de; “Milli Eğitim Bakanımıza, okul müdürümüze çok teşekkür ederiz. Bu öncelik oldu. Sağlık çalışanlarına, herkese çok teşekkür ederiz. İyi ki varlar.” İfadelerini kullandı.

-Muhammet Fatih Başcı