Kuzey Kore, geçtiğimiz son haftalarda Güney Kore’ye içi çöp dolu balonlar yolluyordu. Güney Kore yetkilileri, balonların içinde insan atıklarında üreyen parazitlerin ve parçalanmış giysilerin olduğunu açıkladı.

Galatasaray-Fortuna Düsseldorf Hazırlık Maçı Bu Akşam! Maç Hangi Kanalda, Saat Kaçta? Galatasaray-Fortuna Düsseldorf Hazırlık Maçı Bu Akşam! Maç Hangi Kanalda, Saat Kaçta?

Kuzey Kore, geçtiğimiz son haftalarda Güney Kore sınırına içi çöp dolu balonlar gönderiyordu. Kuzey Kore’nin iddiasına göre balonlar, Güney Kore’de Pyongyang rejimine karşı propaganda yürütülmesine yönelik bir misilleme.

Yetkililer, balonların içinde insan atıklarında üreyen parazitlerin keşfedildiğini açıkladılar. Bazı çöp dolu balonlarının incelenmesi sonucunda balonların içinde toprak bulunduğu dolayısıyla yuvarlak solucan, kamçı kurdu, kıl kurdu bulunduğu keşfedildi. Yetkililer, balonlardan enfeksiyon kapma riskinin oldukça düşük olduğunu aktardı.

Güney Koreli yetkililer, balonların içinde Batı tarafından Kuzey Kore’ye bağışlanan bazı kıyafetlerin parçalanmış hallerinin de bulunduğunu doğruladı. Üzerlerinde Hello Kitty, Winnie the Pooh ve Mickey Mouse karakterlerinin bulunduğu kıyafetlerin parçalandığı aktarıldı.

Güney Koreli yetkililer, bu balonların içinde bulunanların Kuzey Kore’deki ekonominin ne kadar kötü durumda olduğunu gösterdiğini ifade etti. Kuzey Kore’de kimyasal gübre yerine insan dışkısının kullanılması nedeniyle toprakta parazitlerin bulunduğunu ifade ettiler.

Bir yandan Kuzey Kore’nin çöp dolu balonları bulunuyorken öbür yandan da Güney Kore sınırda son ses hoparlörden pop şarkılar ve haber açıyor.

Kaynak: BBC