KültürManşet‘Kütüphane Haftası’nda Burdur’da farkındalık etkinliği; MEYDAN’DA KİTAP OKUDUK

2 sene ago

26 Mart- 1Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde 28 Mart 2018 Çarşamba günü Burdur Cumhuriyet Meydanında 81 il’le eş zamanlı olarak kitap okuma etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe; Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, İl Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Aynur Altunkaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir, Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Berberoğlu Huzurevi sakinleri, Anaokulu öğrencileri, TEMA grubu, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

7’den 70’e herkes İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğünün dağıtmış olduğu kitapları alarak yarım saat kitap okudular. Okuma yazma bilmeyen, ya da yaşından dolayı kitap okuyamayan yaşlılara da gençler kitap okuyarak onların dinlemesine yardımcı oldular.

Etkinlik hakkında bilgi veren İl Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Aynur Altunkaya; “54. Kütüphane Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde bugün Cumhuriyet Meydanında 81 ille eş zamanlı olarak Kitap okuma etkinliği düzenledik. Gencinden, yaşlısına, çocuğuna kadar tüm Burdur halkını bu etkinliğimize davet ettik.Halk Kütüphaneleri önemli eğitim kurumları olup okuma alışkanlığını kazandırmak, kitap sevgisini artırmak, Kitaplardan daha fazla yararlanılmasını sağlamak ve halkın kütüphanelere daha fazla önem vermesi hususunda bilinçlendirmek amacıyla kütüphane haftası düzenlenmektedir. Kütüphaneler, bir fikir gayretinin sonucu olarak yazılmış eserleri korumak, toplamak, organize etmek, onları insanların faydalanmasına hazır hale getirmek için kurulmuş, yapılmış ve yapılacak olan bilimsel araştırmalara zamanımızda ve gelecekteki araştırıcıların yararına en ucuz ve en kolay şekilde sunulmasını sağlar. Bugün etkinliğimize katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya ve İl Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Aynur Altunkaya kitap okuma etkinliğine katılan Anaokulu öğrencilerine boyama kitabı ve boya kalemleri hediye ettiler. Kitap okuma etkinliği eline kitabını alıp Cumhuriyet Meydanına gelen gençler ile görülmeye değer manzaralar sergiledi.

Katılımcılar Atatürk Anıtı önünde ve Cumhuriyet Parkında bir saat süreyle kitap okudu.MAKÜ Proje topluluğu öğrencileri etkinlikte yaşlılarla birlikte kitap okudu.

Zafer Kılınç (70) isimli vatandaş; “ben torunlarımla birlikte kütüphaneye gidiyorum. Torunlarım kitap okuyor, ben dinliyorum. Gençlerin burada da bana kitap okumasından memnun oldum” dedi.

Murat Erkan (62); “gençler hep telefonlarla ilgileniyor. Günde 10 sayfa kitap okusa yetecek. Bilgilenecekler, bilgi sahibi olacaklar, ama yapmıyorlar” diye konuştu.

MAKÜ Proje topluluğu öğrencilerinden Sultan Altıntaş; “şu anda geleceğimizin tehlike altında olduğunu düşünüyorum. Gençler kitap okumaktan çok teknolojik aletlere yöneldi. Bunda ailelerin payı da yüksek. Çocuklar oyalansın diye ellerine telefon tablet gibi teknolojik aletler yerine resimli kitaplardan başalyarak kitap okumaya başlamaya teşvik ederlerse ileride gençliğimiz daha bilgili olur. Türkiye’nin gelişmesi de kitap okumaya bağlı. Kitap zihinsel ve bilişsel olarak her konuda bizi geliştiriyor” diye konuştu.

Berberoğlu Vakfı Huzurevi sakinlerinden Ömer Karakaya’da etkinliğe katılmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive