Prof. Dr. Mustafa Öztürk: ‘Kuruyan Türkiye’ye acil eylem planı gerek

Türkiye’de kuraklık tüm şiddetiyle devam ediyor. Beklenen yağmurlar bir türlü yağmazken pek çok göl ve barajda su seviyesi kritik aşamaya dayandı. Su seviyesinin korkutucu boyutlarda azaldığı İznik Gölü’nde, gölün büyük iskelesi tamamen karada kaldı. Kuraklığın devam etmesi halinde yaz aylarının da zor geçeceğini belirten eski Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Kuraklıkla ilgili acil eylem planlarının uygulanması gerekiyor” diye konuştu.
Türkiye son yılların en kurak dönemini yaşıyor. Yağmursuz geçen sonbahardan sonra kış mevsiminde de beklenen yağışlar bir türlü gerçekleşmedi. Çok sayıda göl ve barajda su seviyesi ürkütücü boyutlara ulaşırken kurak geçen dönem Meteoroloji Genel Müdürlüğünün istatistiklerine de yansıdı. Meteoroloji’ye göre 2022’nin aralık ayında 36,3 milimetre, 2021’in aralık ayında ise 84,2 milimetre yağış gerçekleşirken, yağış oranı yüzde 57 azaldı.
Yağışlarda en fazla azalma yüzde 75 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşandı. Öte yandan Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynaklarından İznik Gölü’nde mevsimsel kuraklık nedeniyle su çekilmesi korkutucu boyutlara ulaştı. Kıyıdan 400 metre çekilen İznik Gölü günden güne kötüye gidiyor. Gölün en büyük iskelesi ise tamamen karada kaldı. İznik Gölü Kıyısında plaj işletmesi bulunan Bekir Uslu, “İznik Gölü kenarında yaklaşık yirmi yıldır işletmeciyim. Yirmi yıldır ben böyle bir kuraklık görmedim. İznik Gölü’nün en büyük iskelesi karada kaldı. Maalesef bu kuraklık hayra alamet değil. İnşallah önümüzdeki günlerde düzgün kar ya da yağmur yağar da birazcık bu kuraklık telafi olur” şeklinde konuştu.
Devam eden kuraklığın Türkiye için sonuçlarının neler olabileceği hakkında değerlendirmede bulunan eski Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Eğer sıcaklık ve kuru hava bu şekilde devam eder, hazırlık da yapmazsak bu yaz Türkiye’de ciddi şekilde orman yangınları artabilir” dedi. Konya Ovası’nda çiftçilerin, ekili tarım arazilerini yeraltı suyuyla sulamak zorunda kaldıklarını belirten Öztürk, “Bu sene sıcaklar bu şekilde devam ederse Türkiye’nin çoğu gölünde ve barajlarda ciddi kuraklıkla karşı karşıya kalabiliriz. Tarımsal hasatta ciddi tahribatlara yol açar” uyarısında bulundu.
Ölümcül sonuçlar doğurabilecek kuraklığın yeterli derecede gündeme gelmediğine dikkat çeken Öztürk, “Bugünlerde herkes seçimleri konuşuyor ama kimse kuraklığı konuşmuyor. Tüm ülkede kuraklıkla ilgili acil eylem planlarının uygulamaya konması gerekir” ifadelerini kullandı.

(kaynak:karar.com)