ÇevreGündemManşetKURUYAN BURDUR GÖLÜ; alarm veriyor!

10 ay ago

Her ne kadar; son zamanlarda Burdur’da ve Göller Yöresi’nde göl denildiğinde, Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü çok öne çıksa da, Salda Gölü ile ilgili haberler ve tartışmalar, basında ve sosyal medyada geniş yer bulsa da; Burdur Gölü’ne yönelik kaygılar, çevre endişeleri de medyada kendine yer buluyor.

Özellikle kuruyan göller, kuraklık gibi çevre konularında, maalesef Burdur Gölü öne çıkan, hatırlatılan göl oluyor!..

Milliyet Gazetesi’nde “küresel ısınma, kaçak kuyular ve bilinçsiz su kullanımı nedeniyle Türkiye’deki göllerin birer birer kuruduğuna” yer verilirken, “Göller Bölgesi’ndeki Akgöl’den sonra Karagöl ve Tecer Gölü de kurudu. Şimdi de Burdur Gölü alarm veriyor!”  ifadeleriyle Burdur Gölü’nün yok olma tehlikesine dikkat çekildi.

Medyada son dönemde Burdur Gölü ile ilgili en ilginç haberlerden biri de Hürriyet Akdeniz’de yayımlandı. Burdur Gölü hakkında yaptığı bilimsel araştırmalarla bilinen, göl ile ilgili uzman, otorite isimlerin başında gelen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) öğretim üyelerinden Prof. Dr. İskender Gülle’nin Burdur Gölü’ndeki tuz fırtınalarını engellemek için yaptıkları çalışmaların aktarıldığı; “Fırtınaya Doğal Set” başlıklı haber, Burdur Gölü’ndeki çekilmenin boyutlarını, kuruma sonrası oluşan riskleri, tehlikeleri ortaya koyuyor…

Bilinçsiz su kullanımı ve küresel ısınma nedeniyle Türkiye’deki göller teker teker kuruyor. Göller Bölgesi’ndeki Akgöl’den sonra Karagöl ve Tecer Gölü de kurudu. Şimdi de Burdur Gölü alarm veriyor.

Küresel ısınma, kaçak kuyular ve bilinçsiz su kullanımı nedeniyle Türkiye’deki göller birer birer kuruyor.

Milliyet Gazetesi’nden Gökhan Kam’ın haberine göre; Göller Bölgesi’nde kuruyan su kaynakları nedeniyle kuş popüasyonunun da azaldığına dikkat çeken Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Erol Kesici, “Kuşların gelmemesi zararlı böceklerin artmasına ve orada tarım yapanların daha çok pestisit kullanmasına neden olacak” uyarısında bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı ise 3 kritik gölde su seviyelerini arttırmak için çalışıldığını açıkladı.

O göller kurudu

Göller Bölgesi ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde göller, küresel ısınma, bilinçsiz tarımsal sulama, kaçak sondajlar, kaynaklarını besleyen dağlardaki maden ocakları ve kaynak derelerine su akışını engelleyen gölet projeleri nedeniyle hızla kuruyor.

Göller Bölgesi’ndeki Akgöl, geçtiğimiz haziran ayında tamamen kurudu. Karagöl ve Tecer Gölü de Akgöl’le aynı kaderi paylaştı.

Göllerde yaşanan su kaybının birçok nedeni olduğunu belirten Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Başkanı Erol Kesici, “Ülkemizde çok aşırı ve bilinçsiz su kullanımı var. Göllerin etrafında çok sayıda resmi veya resmi olmayan kaçak kuyular var. Düzgün bir tarım ve sulama politikasına ihtiyacımız var” dedi.

“Aşırı buharlaşma da su kaybını etkiliyor”

Su kaybını etkileyen etmenlerden bir tanesinin de aşırı buharlaşma olduğunu söyleyen Başkan Erol Kesici, sözlerine şöyle devam etti: “Su azaldığı zaman buharlaşma etkisi daha fazla oluyor. En Akgöl kurudu. Burada yaşayan bir sürü kuş vardı. Artık o kuşların buraya gelmesi söz konusu değil. Buraya gelen kuşlar zararlı böceklerle besleniyorlardı. Bu tarıma çok büyük etki edecek. Kuşların gelmemesi zararlı böceklerin artmasına ve orada tarım yapanların daha çok tarım ilacı kullanmasına neden olacak. Bir de daha çok su depolamaya neden olan psikolojik kriz var.”

Tarım ve Orman Bakanlığı ise göller ile ilgili şu açıklamayı yaptı: 

“DSİ tarafından 116 doğal gölde su seviyeleri periyodik olarak izlenmektedir. Tarımsal maksatlı aşırı su kullanım talepleri veya bilinçsiz su kullanımları göllerin kurumasına neden olmaktadır.

Geçmiş yıllarda çeşitli sebepler sonucunda bozulmuş sulak alanların rehabilitasyonu ve restorasyonu çalışmaları başarıyla yapılmaktadır. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün koordineli olarak yapılan çalışmalar neticesinde birçok sulak alanımız kuruma noktasından kurtularak eski sucul ekosistemine kavuşturulmuştur.

Öncelikle üstünde durduğumuz ve su seviyesinde isteğimiz durumda olmayan 3 göl bulunmaktadır.

Bunlar Kars Kuyucuk Gölü, Konya Meke Gölü ve Burdur Göl’ü olup bu göllerin su seviyelerini artırmak için çalışmalar devam etmektedir.”

 

FIRTINAYA DOĞAL SET

Burdur Gölü’ndeki çekilme bilim insanlarını harekete geçirdi. Prof. Dr. İskender Gülle, tuz fırtınalarını engellemek için göl’ün çıplak noktalarına bitki ekimi yapılacağını açıkladı.

Türkiye’nin en derin göllerinden biri olan, 300 bine yakın su kuşuna, en- demik kuş türlerine ve özellikle dünyada nesli tükenmekte olan dikkuyruk ördeklerinin yüzde 70’ine ev sahipliği yapan bölgenin can suyu niteliğindeki Burdur Gölü’nde yaşanan çekilme ana çanağa ulaştı.

100 KİLOMETREKARE

Çekilme alanının yaklaşık 100 kilometrekare olduğunu vurgulayan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İskender Gülle, rüzgвrların etkisiyle oluşacak tuz fırtınalarını engellemek amacıyla göl’ün çıplak noktalarına özel bir projeyle bitki ekimi yapılacağını açıkladı.

DOĞAL SET ÇEKİLİYOR

Pilot çalışmanın gölün 4 ayrı noktasına yürütüleceğini vurgulayan Prof. Dr. Gülle, çalışmanın detaylarını şöyle anlattı: “Burdur Gölü’nün aşırı tuzlu ve alakalinli yapısı nedeniyle çıplak kalan bölgelerde bitki yetiştirmek çok zor. Ama bunu yapmak durumundayız. Amacımız, çekilme sonrası oluşacak tuz fırtınalarının tarım alanlarına, köy, kasabalara ve şehir merkezine ulaşması engellemek.

SONUÇLAR RAPORLANACAK

Planlamaya göre göl çevresine kekik, kapari, adaçayı gibi bitkiler ekeceğiz. Göl tarafında bodur, örtücü bitkiler, karaya doğru ise rüzgar kesici, toz önleyici bitkiler olacak. Bitkileri yakından takip edeceğiz. Hangileri büyüdü, hangileri kurudu hepsi raporlanacak. Bu raporları da ilgili tüm kurumlarla paylaşacağız.”

KORKUTAN RAPOR

Burdur Gölü’nde yaşanan su çekilmesiyle ilgili MAKÜ’nün hazırladığı bilimsel raporda şu uyarılar yer alıyordu: “1980’den bu yana tuzluluk oranı yüzde 40 arttı. Önümüzdeki 10 yılda bu orana yüzde 30 daha eklenecek ve tuzluluk oranı deniz suyunu geçecek. Kuş türleri azalacak, popülasyon etkilenecek, ekolojik zenginlik yok olacak. Yazın sıcaklık artacak. Kışın daha çok don olayı görülecek. Gölün çekilen kısımlarındaki toz ve tuz rüzgвrlar ile yerleşim yerlerine doğru harekete geçecek. Bu durum solunum yolları hastalıkları, çeşitli kanser türleri hatta kalp damar hastalıklarında artışa neden olacak.”

Kodlama : SadeMedia Interactive