GündemManşet“KURUDA ARPALARIN PAŞASI MİLLİ VE YERLİ TOSUNPAŞA ÇEŞİDİ TANITILDI”

4 ay ago

Kuru alanlarda yüksek verim amacıyla 2016 yılında Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen Tosunpaşa arpa çeşidinin tanıtımı Burdur Merkez Akyayla Köyünde yapıldı.

Beklenenin üzerinde verimin görüldüğünü belirten Burdur Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet TUĞRUL konuşmasında; “Çiftçilerimizin Tosunpaşa çeşidinden faydalanmasının kendilerini de mutlu edeceğini, gerekirse bu çeşidin yaygınlaşmasıyla ilgili tohumun bir kısmını karşılamak gibi bir takım çalışmaları başlatabileceklerini” ifade etti.

İki sıralı yemlik Tosunpaşa arpa çeşidinin neticesini görmek için burada olduklarını söyleyen demonstrasyon sorumlusu Burdur Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Murat YILDIZ; “Toplam 10 azot uygulandığını, çeşidin uzun boylu, düzgün başaklı, taneleri iri, dolgun, soğuğa ve kurağa dayanıklı olduğunu belirterek kuru, destek sulama yapılmayan alanlarda yaygınlaşmasının önemli olduğunu” vurguladı.

Çalışmalarından dolayı İl Müdürlüğüne teşekkür eden Kemal KUBİLAY; “Bu işin ticaretini yaptığını, tanelerin dolgun ve her başakta 30-32 adet tanenin olduğunu ve tane ağırlığının da iyi geleceğini” belirtti.

Katılımcılardan Yeşildağ Muhtarı Hasan BAŞER ise “ Bir kökte 5 adet arpa bitkisinin olduğunu sonucun verimli olacağını” ifade etti.
Demonstrasyon üretici aynı anda Akyayla Köyü Muhtarı Halil DİNÇER; “ Mibzerle ekerken dekara 25 kg olacak şekilde tabana 20.20.0 çinkolu gübre kullandığını, üst gübre olarak yine dekara 25 kg %21’lik Amonyum Sülfat verdiğini, yabancı ot ilaçlamalarını yaptığını, yaprak gübresi uyguladığını ve iyi verim beklediğini” belirtti.
Konuşmaların sonrasında tarla gezilerek değerlendirmeler yapıldı.

Aynı yerde yerel tohum çeşitleri kullanılan komşu arpa tarlasındaki karşılaştırmalar yapıldı ve Tosunpaşa çeşidinin her yönden bariz üstünlükleri gözle görüldü.

Kodlama : SadeMedia Interactive