GündemManşetKurban Bayramı öncesinde Burdur’da; ‘TRAFİK’ hassasiyeti

4 ay ago

Bayram’da 587 personelle trafik kontrolü

Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgesi karayolu bağlantıları üzerinde yer alan, yaz aylarında ve bayram tatillerinde, turizm merkezlerinin geçiş noktasında üzerinde olması nedeniyle trafik hassasiyetinin arttığı Burdur’da, Vali Hasan Şıldak’ ın yakın takibi ile geniş trafik önlemleri alındı.

Vali Hasan Şıldak Kurban Bayramı süresince Burdur’da hiçbir trafik personelinin izin kullanmayacağını belirterek, 381 Emniyet personeli ve 206 Jandarma personelinin il genelinde görevi başında olacağını söyledi.

Vali Şıldak, 5 Ağustos 2019 Pazartesi günü  İl Emniyet Müdürlüğü’nde İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdür Yardımcıları ve Kaymakamların katılımı ile gerçekleştirilen bayram tedbirleri ile il genelindeki genel güvenlik ve asayiş sorunlarının görüşüldüğü toplantı sonrasında açıklama yaptı.

Vali Hasan Şıldak konuşmasında şunları söyledi:

“Yaklaşmakta olan Kurban Bayramı tatili dolayısıyla alınacak tedbirleri görüştük masaya yatırdık. İçinde bulunduğumuz dönemin yaz mevsimi olması hasebiyle çok fazla trafik akışı var. Toplantımızın ana gündemini trafik tedbirleri oluşturuyor. İçişleri Bakanlığımız bilindiği üzere, Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun bu konudaki özel talimatları çerçevesinde, trafiği de adeta bir terörle mücadele zihniyetiyle, yaklaşımıyla ülkemizin en önemli sorunlarından biri olarak algılamak suretiyle vatandaşlarımızın bu konuda bilinçlendirilmesi ve sıkı tedbirler uygulanması, ama bu tedbirlerinde bilinçlendirme kapsamında çok farklı kampanyalar ile desteklenmesi suretiyle geniş kapsamlı uygulamalar yapılıyor ülkemiz genelinde. Biz de Burdur ili olarak bu çalışmalara en kapsamlı şekilde ve en ciddi şekilde dört elle sarılarak tedbirlerimizi uyguluyoruz. Allah’a şükür geçtiğimiz Ramazan Bayramında 9 günlük uzun tatil sürecinde ilimizdeki trafik kazalarında, bir önceki bayram tatillerine göre, gerek yaralanmalı, gerek ölümlü kazalarda ve toplam kaza sayılarında düşüşler yaşamıştık. Ancak bayram tatili sonrasında, yaz döneminde, ilerleyen günlerde maalesef çok ciddi kazalarla karşılaştık ve vatandaşlarımızın kaybına sebep olan bu kazalar bizleri çok üzdü.

Bilhassa bu tatil döneminde 9 günlük bir tatili kapsamasa da insanlarımızın bu dokuz gün boyunca seyahat edecekleri ve ilimizin de dört ana arter üzerinde bulunması Antalya ve Fethiye’ye bağlanan yol güzergâhlarının ilimiz sınırlarından geçmesi sebebiyle Emniyet ve Jandarma ile adeta teyakkuz halinde bulunacağız. Bütün ilgili birimlerimizin başındaki yöneticilerimiz, başta Kaymakamlarımız olmak üzere alınan tedbirleri birebir takip edip denetleyecekler.

Emniyet ve Jandarma olarak bu sıkı denetimi kampanyalarla destekliyoruz. Bu kampanyalarımız en son eklenen halkasıyla, motosiklet ve benzeri araçlarda, iki tekerlekli araçlarda kask kullanılma- sını zorunluluğuna dikkat çeken ve hayat kurtaran bu uygulamanın yaygınlaştırılmasını hedefleye bir kampanyadır. Yine tedbirler kapsamında hız, radar kontrolleri, emniyet kemeri ve cep telefonu ile ilgili trafikte dikkat edilmesi gerek hususlar alkol denetimi ve bilhassa motosiklet denetimleri ağırlıklı olarak gerçekleşecek. Bu geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi ve Pazar günü içinde motosikletlerin karıştığı toplam yedi kaza ilimizde meydana geldi. Bu bizim için büyük bir rakam. Bu yedi kazanın üçünde hayati tehlikesi olacak şekilde insanlarımız yaralandı.

Bunlarda da en temel iki husus görüyoruz. Sürücü belgesi ve tescili olmayan motosiklet kullanımının yaygın olduğunu, yine maalesef kask kullanımının da henüz istenilen seviyede gerçekleşmediğini görüyoruz. Bizzat Kaymakamlarımız, kolluk birimlerimiz bunu yaygınlaştırmaya ve insanlarımıza anlatmaya çalışıyorlar. Gerçekten devlet olarak ilgili bütün birimlerimiz insanlarımızın trafik kurallarına uyması, kaza yapmamaları konusunda canla başla mücadele veriyor. Bu kampanyalarda bunu gösteriyor. Biz vatandaşlarımızdan artık bu konularda çok daha duyarlılık istiyoruz. İnsanlarımız artık hayatını kaybediyor. Yaralanıyor ve maddi kayıplar, can kayıpları gündeme geliyor. Bütün bunları önlemenin yolu trafikte bilinçlenmektir, kurallara uyma zorunluluğunu içselleştirmektir, çocuklarımıza, gençlerimize bilhassa bu motosiklet kullanımı konusunda, kurallara uyma konusunda birebir ailelerin, anne, babaların çok iyi bir şekilde konunun üzerinde durarak tedbir almaları gerektiğini düşünüyoruz.

Devlet bütün tedbirleri alıyor, hiçbir trafik personelimiz bayram süresince izin kullanmayacak ve bayram süresince Emniyet’te 315 artı 66 diğer birimlerden görevlendirilmek üzere toplam 381 personelimiz görev alacak, yine Jandarma’da ise 206 personelimiz bayram tatili süresince görev başında olacak. Vatandaşlarımızdan da bu konuda duyarlılık bekliyoruz.

İl bazında tedbirler

Yine il merkezine ilişkin başka bir uygulama, yoğun bir trafiğe sahip Bucak İlçemizi ilgilendiren bir uygulama da kesinlikle çift sıra park uygulamasına müsaade etmeyeceğiz, çift sıra park uygulaması artık il merkezinde bazı güzergâhları, caddeleri tıkayan bir sorun oldu. Aslında hiç arzu etmediğimiz ceza uygulamaları bu durumlarda zorunlu hale geliyor bizim açımızdan. Vatandaşlarımız, yapılan uyarılar dikkate alınsın, cezaya maruz kalmasınlar, araçları çekilmesin diye bunu da kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

Bir başka önemli konu da; Bakanlığımızın uyguladığı kampanyalarla yaygınlaşmaya başlayan ve belli bir duyarlılık oluştuğunu da görmekten memnuniyet duyduğumuz yaya geçitleriyle ilgi ‘öncelik yayanın, öncelik hayatın’ kampanyasının uygulanmaya devam ettiği bilgisidir. Yapılan bir düzenleme ile Bakanlığımız tarafından artık bütün kolluk personeli, sadece trafik memuru değil, Emniyet’te ve Jandarma’da emniyet kemeri, şerit değiştirme ve cep telefonuyla konuşma konusunda olduğu gibi yaya geçitlerine uyulmama konusunda da hem sürücülere, hem yayalara ceza uygulama yetkisine sahip kılındılar. İlimizde de bunun uygulamalarını başlattık.

güvenlik ve asayiş sorunlarını da masaya yatırdık bu sorunları da görüştük. Özellikle uyuşturucu ile mücadeledeki kararlılığımız ve bu konudaki ciddi adımlarımız devam ediyor. Bilhassa Valiliğimiz tarafından uygulanan ‘umuda kapı açıyorum ve hayata tutunuyorum kampanyasının’da ilçelerimizdeki uygulamalarını başlattık. Bucak, Gölhisar, Yeşilova ilçelerimiz proje kapsamına alındı. Bunun devamında Üniversitemizi de proje kapsamına alarak hızla çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Metruk binalar konusu da bir başka gündem konusuydu. İlimizdeki metruk bina tespit sayıları çok yetersizdi. 300’lerde olan sayıları 2 binlere çıkardık. Bütün Özel İdaremizin teknik personeli tek tek köylerimizi incelemek suretiyle yıkılmaya yüz tutmuş ve boş vaziyetteki tehlike arz eden binaları tespit ettiler. 2 bin’in üzerinde tespit oldu ve bu sayınında 800’ün biz vatandaşlarımız tarafından bizzat yıkılmasını sağladık. Bu konuda duyarlılık gösteren bütün çalışma arkadaşlarımıza, muhtarlarımıza ve bu yıkımı gerçekleştiren mülk sahibi vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum.

Salda Gölü

Son olarak da turizme değinmek istiyorum. İlimizde turizm hareketliliği devam ediyor. Bayram süresince bunun daha da artacağını ifade ediyorum. Genel olarak ören yerlerinde, Salda Gölünü hariç tutarsan, ören yerleri ve müzelerdeki doluluk oranları bir önceki döneme göre artış oranlarına baktığımızda yüzde altmışların üzerinde bir yükseliş görüyoruz. Bu ilimiz adına çok sevindirici bir gelişme. Tabi tanıtım faaliyetleri çok önem taşıyor, ama bunun yanısıra hizmetlerin ve alt yapının geliştirilmesi de bu artışta önemli bir role sahiptr diye düşünüyoruz. Salda Gölü’de yine zaten biz 600 binli rakamları aştık. İfade ettiğimiz gibi yıl sonunda milyonun üzerinde bir sayıyla belki de Salda Gölünde sezonu kapatacağız.

Salda Gölü’nde yapılan bütün düzenlemelerinde; ben her konuşmamda ifade ettiğim gibi çevreye son derece duyarlı, çevre kirliliğini önlemeye yönelik ve aynı zamanda bu bölgede turizmin gerektirdiği hizmetleri de, günü birlik hizmetleri de vermeye yönelik olduğunu ifade etmek istiyorum. Gölün çevresinde, doğal sit alanında ve yakın çevresinde hiçbir izinsiz yapılaşmaya izin vermiyoruz, bütün projelendirdiğimiz alanlardaki çalışmaları da doğaya ve çevreye saygılı malzemelerden ve çevre kirliliği oluşturmayacak bir anlayışla uygulamaya geçiriyoruz. Bu anlamda da zaten gölümüzün bilhassa ilgilendiğimiz ve Özel İdare sorumluluk alanında bizim uhdemizde bulunan Beyaz Adalar bölgesindeki bu yıl gerçekleştirdiğimiz düzenlemeler, temizlik, çevre şartları ve günü birlik hizmetlere ilişkin kat ettiğimiz mesafede ortadadır. Sizlerin de bu konudaki bütün paylaşımlarını, haberleştirdiğiniz konuları da bize verilen bir destek ve bu konudaki çalışmalarımızın sonuçlarının iyi bir yansıması olarak değerlendiriyorum. Hepinize bu noktada ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive