GenelKURBAĞA ADAMLAR göreve hazır

5 sene ago

Burdur’da su altı ve su üstü vakalarında görev yapacak olan, 12 kişilik ilkyardım ekibi, Vali Hasan Kürklü’nün oluru, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün koordinesinde yenilenmiş olarak eğitimlerine başladı. Eğitimlere, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne ait Yüzme Havuzu’nda devam eden ekip, 7/24 göreve hazır hale getirildi.

DALIŞ VE KONDİSYON EĞİTİMİ ALIYORLAR

Göller Bölgesi’nde yer alan Burdur’da, göl, baraj ve göletlerinin fazla olması nedeniyle, yaz aylarında insanların suya girmesiyle boğulma gibi sık karşılaşılan vakalara karşı, 7/24 göreve hazır hale getirilen bir ekip oluşturuldu. Geçtiğimiz yıllarda oluşturulan ekip, Vali Hasan Kürklü’nün oluru ve AFAD’ın koordinesinde yenilendi ve daha aktif hale getirildi. Ekip şu sıralar Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) yüzme havuzunda dalış ve kondisyon eğitimleri alıyor.

EKİPTE KİMLER VAR?

Ekipte, başta AFAD personeli olmak üzere, İl Sağlık Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Burdur Belediyesi ve Şeker Fabrikası’ndan, iyi yüzme bilen, suyla arası iyi olan ve dalış yapabilen personel bulunuyor.

Ekibin başında ise, İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Mehmet Oral bulunuyor. Yüzme havuzundaki eğitimler sırasında gazetemize açıklama yapan Oral, ilimizin Göller Bölgesi’nde bulunduğu, bu nedenle su’da boğulma ya da adli vakalarda delil kaybetme gibi durumlarda ekibin göreve hazır olduğunu belirtti.

7/24 hizmet veren AFAD’ın, afete müdahale, deprem gibi olaylar dışında, sıkışmalı trafik kazaları, dağda mahsur kalma, boğulma vakaları gibi münferit olaylara hazır ve teyakkuz halinde olduklarını dile getiren Mehmet Oral, boğulma vakalarında yaşanan kayıplarda da AFAD’a görev düştüğüne dikkat çekti.

SUALTI VAKALARINA BURDUR’UN KENDİ EKİBİ MÜDAHALE EDECEK

Su altı vakalarında, deniz polisinin Antalya’dan getirtildiğini ancak bu durumda bazı aksaklıklar yaşanabildiğini söyleyen Mehmet Oral, “Antalya’dan deniz polisinin gelmesi zaman alabiliyor, gecikmeler yaşanabiliyor. Dolayısıyla biz iç sulardaki, Göller Bölgesinde bu duruma çözüm bulmak amacıyla, AFAD Kurucu Müdürü olarak, dalgıç olayını canlandırdık, kurduk ki buradaki vakalara kendi ekibimiz anında müdahale edebilsin, gecikmeler olmasın.” diye konuştu.

EKİBİN TAMAMI GÖNÜLLÜ İNSANLARDAN OLUŞUYOR

Ekibin, nitelikli insanlardan oluştuğunun altını çizen Mehmet Oral, “Suyla barışık, yüzmeyi bilen, dalmaya vücut olarak sağlıklı, kabiliyetli insanlar seçiliyor. Su’dan korkan insan panik yapar, yine boğulur. Önemli olan insanın bu işi severek yapması. Kamu personeli ve sivil toplum örgütlerinden personelle biz AFAD olarak bu ekibi daha önce kurmuştuk. Geçen süre içerisinde birçok olaylara müdahale ettik. Son zamanlarda ölüm vakası, tayinle gitmeler gibi nedenlerle ekipte azalma olmuştu. Biz bunu yeniden, şu anda kamu kurumunda çalışan, gönüllü, az önce saydığım niteliklere haiz arkadaşlarla yeniden bir müracaat aldık. Sivil Savunma yönetmeliği kapsamında kurul oluştu. Kurul, ilgili Vali Yardımcısının başkanlığında arkadaşlarımızı seçtik” şeklinde açıklama yaptı.

SALDA GÖLÜ EĞİTİMLER İÇİN EN İDEAL GÖL

Ekibin, AFAD personeli ve diğer kurumdaki personelle beraber, 12 kişiden oluştuğunu açıklayan Oral, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ekibimizi yenilemiş olduk. Üniversitemizin ilimize kazandırdığı yüzme havuzu ve kondisyon salonunda arkadaşların yüzme kabiliyetlerini, eğitimlerle geliştiriyoruz. Haftaya dalışlar yapacağız.

Salda Gölü en temiz göllerimizden, deniz niteliğinde bir göl. Eğitim için birebir. Sayın Valimizin olurları ile Salda Gölü’nde dalışlar başlayacak. Daha sonra Karacaören Barajı’nda ve Eğirdir Gölü’nde çalışmalar yapacağız. Bu aynı zamanda güzel de bir spor. Arkadaşlarımız, gerek kondisyon gerekse yetenek olarak bunu geliştirerek çalışmaları devam ettirsinler istiyorum. Bu şekilde olaylara en etkili şekilde müdahale eder hale gelecekler.”

TEŞEKKÜR

Oral, açıklamasında ekibin kurulması için yardımcı olan Vali Hasan Kürklü ile eğitimler için yüzme havuzunun kullanılmasına izin veren Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’a teşekkür etti.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive