Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, “Kuraklık desteklemeleri arazinin durumuna bakılmadan yapılmalı.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, kuraklık desteklemeleri ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

Başkan Şimşek açıklamasında şunları kaydetti;

“2021 yılının kurak gitmesi dolayısıyla Devletin kuraklık desteklemelerinden faydalanmayan çiftçilerin feryadına hep birlikte kulak vermeliyiz. 2021 yılı ne yazık ki ülkemizin birçok bölgesi için çok kurak bir yıl oldu. Hal böyle olunca arazilerinin su ihtiyacını özellikle barajlardan karşılayan çiftçimiz barajdan su alabilmek için arazilerinin durumunu ÇKS kayıtlarına “Sulu” olarak işletmiş fakat barajlarda su olmaması sebebiyle arazilerini ve mahsullerini sulayamamıştır. Hükümetin eksik bir politikası nedeniyle kuraklık desteklerini sulu arazilere vermiyor olmasından dolayı ne yazık ki su ihtiyacını Karaçal ve Karataş Barajlarından karşılayan çiftçimize ödenmemektedir. Kuraklık barajların da doluluk oranını olumsuz etkilediğinden dolayı ivedi bir şekilde yeni bir düzenleme ile mağdur edilen çiftçimize de kuraklık desteklemelerinin ödenmesi gerekmektedir. Bu olumsuzluk giderilmez ise Devletin hazinesini zenginlerin mevduat hesaplarını korumak adına sermaye sahiplerine açanlardan çiftçimiz hesabını soracaktır. Buradan iktidar yetkililerine sesleniyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçimizin lehine alınacak her kararda kendilerini destekleyeceğimizi ve elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz. En kısa sürede yetkililerin bu durumu değerlendirerek çiftçimizin bu mağduriyetini gidereceklerini umuyoruz.”