KültürManşetÖzçelik açıkladı: KÜLTÜR MERKEZİ BİTİRİLİYOR

1 sene ago

Burdur şehir merkezinde uzun bir süredir kamuoyunun gündeminde olan, yapımı bir türlü tamamlanamayan Kültür Merkezi’nin bitirilmesi için başlatılan çabalar, sürdürülen girişimler olumlu sonuç verdi. Kültür Merkezinin tamamlanması işi 2018 yılı yatırım programına alındı.

2009 yılında şehrimizde önceki Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya döneminde başlatılan, Burdur’un vizyon projelerinden biri idi… ‘Tarih ve kültür kenti Burdur’un bu zenginliğini, birikimini yansıtan modern bir bina, merkez olması iddiasıyla başlayan inşaat, yapım ihlalesine katılan firmaların rekabeti, Kamu İhale Kurumuna (KİK) yaptıkları şikayetler, başvurular nedeniyle yarıda kaldı. Kaba yapısı biten Kültür Merkezi binası, KİK’teki itirazlar ve bürokratik sıkıntılar nedeniyle bir türlü bitirilemedi.

Kültür Merkezinin tamamlanması için Burdur Belediyesi’nden, İl Özel İdaresi’ne yapılan devir işlemlerinin ardından hız kazanan girişimler Burdur’un eniştesi, ilimizle yakından ilgilenen siyasetçilerin başında gelen Numan Kurtulmuş’un Kültür ve Turizm Bakanı olmasıyla hız kazandı. Geçtiğimiz günlerde 12 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirdiği son Burdur ziyaretinde Kültür Merkezi inşaatını da yerinde görerek incelemelerde bulunan Bakan Kurtulmuş, beklenen müjdeyi, verdiği sözü yerine getirdi.

Kültür Merkezi inşaatını, süreci başından beri yakından takip eden AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Kültür Merkezi yapımının 2018 yatırım programını alındığını duyurdu. Özçelik açıklamasında Kalkınma Bakanlığı’ndan Kültür Merkezi için aktarılan 2.690.000 TL’lik ödeneğin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca da 2.184.000 TL ödenek konulduğunu, Kültür Merkezi’nin havalandırma, ışıklandırma, seslendirme ve tefrişat donanımı ile ilgili ihale sürecinin de başlatılacağını vurguladı.

Özçelik’in açıklaması şöyle:

“BURDUR KÜLTÜR MERKEZİ YAPIMI 2018 YATIRIM PROGRAMINA ALINDI:

Kültür Ve Turizm Bakanımız Prof Dr. Numan Kurtulmuş’un ilimiz ziyaretinde uğradığımız, incelemelerde bulunduğumuz Kültür Merkezi inşaatında, ziyaret sonrası Daha Önce Kalkınma Bakanlığı tarafından Kültür Merkezimiz yapımına aktarılan 2.690.000 TL ödenek sonrasında şimdi de Bakanlığımız Kültür Merkezi ile ilgili olarak 2018 bütçesine Ayrıca 2.184.000 TL ödenek konuldu ve Resmi Gazetede yayınlandı. İnşaallah önümüzdeki günlerde bu ödeneklerle Kültür Merkezimizin havalandırma, ışıklandırma, seslendirme ve tefrişat Donanımı ile ilgili ihale süreci başlatılmış olur. Özellikle Kültür Merkezimizin bitimiyle ilimizdeki salon, kültür ve turizm çalışmalarındaki büyük bir eksiklik tamamlanmış olacaktır. Kamuoyuna sevgi ve saygılarla.”

Kodlama : SadeMedia Interactive