Burdur’da faaliyet gösteren ve bünyesinde 6 derneği barındıran Burdur Dernekler Federasyonu yönetimi kiraladığı bir evi ‘Yörük Kültür Evi’ olarak düzenledi.

Federasyon Başkanı Hüseyin Demir, Yörük Kültür Evi’ni oluşturmaktaki amaçlarının başta gençler olmak üzere tüm vatandaşlara Yörük Kültürünü tanıtmak ve unutulmamasını sağlamak olduğunu söyledi.

Federasyon yönetimi, Çeşmedamı Mahallesi’nde kiraladığı bir evi Yörük Kültür Evi’ne dönüştürdü. Yörük Kültür Evi’nde Teke yöresine özgü tarihi kilimler, müzik aletleri, giyim eşyaları, tarım aletleri, mutfak eşyaları, ısınma ve aydınlatma malzemeleri sergilenmeye başlandı. Bir odası ise Yörük gelin odası olarak düzenlenen Kültür Evi’nin açılışı önümüzdeki günlerde yapılacak.

Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Demir; “Kiraladığımız bu evde Yörük kültüründe kullanılan günlük yaşam eşyaları, kıyafetler, tarım aletleri gibi malzemeleri sergiliyoruz. Tüm hemşerilerimizi Kültür Evimizi görmeye davet ediyorum. Burayı oluşturmaktaki amacımız, Yörük kültürünü başta gençlerimiz olmak üzere halkımıza tanıtmak, unutulmamasını sağlamak. Kültür Evimizin açılışını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Federasyonumuzdaki tüm derneklerin yönetimlerine katkıları için teşekkür ediyorum” dedi.