EğitimManşetKüçük boylar, büyük yüreklere dokunduk! (Yeni Gün ailesi, eğitimin içinde…)

3 ay ago

MUHABİRİMİZ FİLİZ ERYILMAZ İLE EDİTÖRÜMÜZ ŞADİYE ÜNAL,  İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE GAZETECİLİĞİ ANLATTI

Burdur şehir merkezinin köklü eğitim kurumlarından Özboyacı İlkokulu 2-E sınıfının ‘Kariyer Günlerinin’ bu haftaki konukları Yeni Gün Gazetesi’nden Gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz ile Sayfa Sekreterimiz- Editör Şadiye Ünal, gazeteci- lik mesleğini, miniklere anlayabilecekleri dilden anlatarak meslek hakkındaki merak edilen soruları cevapladılar.

Muhabir Filiz Eryılmaz öncelikle küçük öğrencilere muhabirliğin ne olduğunu, haber kaynaklarını, fotoğraf çekimini, haber yazımını anlattı. Eryılmaz, gazetecilik mesleğinin ve haber yazımın düzgün yapılabilmesi için önce bol bol kitap ve gazete okunması gerektiğini, meraklı ve cesaretli olunması gerektiğini belirtti.

Çocuklara seslenen Eryılmaz; “gazetecilik mesleğini önce çok sevmek gerekir. Çünkü; bizim mesleğimiz fedakarlık isteyen, merak ve cesaret isteyen bir meslek. Bizler yanımızda fotoğraf makinesi taşıyoruz, ama fotoğrafçı değiliz. Bizler çektiğimiz fotoğrafların altına o fotoğrafla birlikte sizlerin gazetelerde okuduğunuz haberleri de yazıyoruz. Düzgün haber yazabilmek için bol bol kitap okumak ve kelime dağarcığınızı geliştirmek gerekiyor.

Çok zevkli olduğu kadar çok da zor bir meslek gazetecilik mesleği. Bizler sizlerin ve ailelerinizin Burdur için yapılan çalışmaları öğrenebilmeniz ve haberdar olabilmeniz için çalışıyoruz. Onun için mutlaka evlerinize her gün bir yerel gazete alınsın. Burdur için yapılanları ancak Burdur’un bir yerel gazetesinden öğrenebilirsiniz, ilinizi tanıyabilirsiniz” diyerek gazete hazırlığının haber, tasarım ve matbaa bölümlerini de aktardı.

Yeni Gün Gazetesi Editörü Şadiye Ünal’da çocuklara muhabir Filiz Eryılmaz’ın yaptığı haberleri ve çektiği fotoğrafları bilgisayar ortamında nasıl dizayn ettiğini anlattı.

Özboyacı İlkokulu 2-E Sınıfı öğrencileri ilk defa tanıştıkları gazetecilik mesleğine ve mesleklerini anlatan gazeteci ablalarına büyük ilgi göstererek onları can kulağı ile dinlediler.

Belki de şimdiye kadar bu meslekten haberi olmayan bir çok minik ileride gazeteci olmak isteğini söyledi. Sınıf Öğretmeni Mehmet Serter, Sınıf Annesi Ayşenur Boyacı Baştürk ve minik öğrenciler, 40 dakikalık zaman diliminde Filiz Eryılmaz ve Şadiye Ünal ile eğlenceli bir ders geçirdiklerini belirttiler.

Kodlama : SadeMedia Interactive