GenelKuaför Kamile Suna Kapan: “BİR KADIN ÖNCELİKLE OKUMALI, EĞİTİMİNİ TAMAMLAMALI”

3 sene ago

Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’ın Burdur’daki kadın girişimcilerle yaptığı söyleşiler devam ediyor. “On parmağında 10 marifet” yazı disiziyle kadın çalışanların sorunlarını, yaşadıkları sıkıntıları, yaşam hikâyelerini okurlarımıza aktaran Eryılmaz’ın bu haftaki konuğu; şehrimizin sevilen, sempatik kadın kuaförlerinden Kamile Suna Kapan. Kamile Hanım’ın, kadınlara yönelik ana mesajı eğitim üzerine… “Bence bir bayanın öncelikle yapması gereken şey okuması ve eğitimini tamamlaması. Kadınların iş hayatında olup ekonomik özgürlüğünü kazanması ve kendi ayaklarının üzerinde durarak ezilmemesi gerekiyor” diyen Kamile Suna Kapan’ın açıklamalarında öne çıkan kesitler, pasajlar şöyle:

“Kuaförlük mesleğine başlayalı 16 yıl oldu. 10 yıl kuaför meslektaşlarımın yanında çalıştıktan sonra 6 yıl önce kendi iş yerimi açtım. Tabi iş hayatına atılmam daha öncesine dayanıyor. 1998 yılında eşimi kaybettim. Eşim vefat ettiğinde büyük oğlum 3 yaşında, küçük oğluma ise 7 aylık hamile idim. Çok zor günler geçirdim. Ama benim çocuklarım için güçlü olmam, çalışmam ve ayakta durmam gerekiyordu. Eşimi kaybettiğimde benim tek pişmanlığım eğitimimi yarıda bırakmak ve tamamlamamak oldu. Çünkü; iş aramaya başladığımda her işi yapabilecek kapasitedeydim, ama gittiğim her yer bana eğitim durumumu soruyor ve iş vermiyordu…

Annem benim okumamı çok istemişti. Kendi kendime dedim ki; ‘sen, annen ve çocukların için başarabilirsin’ ve dışarıdan Lise’yi bitirebilirsin. Hemen gerekli araştırmaları yaptım ve ilk işim dışarıdan Lise’yi bitirmek oldu. Tabi bu arada boş da durmadım. Küçük oğlum doğduktan sonra çocuklarımı anneme bırakarak 4-5 ay Salı Pazarı’nda terlik satarak geçimimi sağlamaya çalıştım. Sonra bir Dershanede bir yıl çalıştım. Kuaförlük mesleği benim hayalim olan bir meslekti. Çocukluğumdan beri de elim bu mesleğe çok yatkındı. Hem dershanede çalıştım hem de kuaförlük üzerine açılan tüm kurslara ve eğitimlere katıldım. Sertifikalar belgeler aldım. 16 yıl öncede kuaförlük mesleğine başladım. 10 yıl kuaför arkadaşlarımın yanında çalıştıktan sonra kendi iş yerimi açma kararı aldım.

Önce çok endişeliydim. Ama bir yerden başlamak ve risk almak gerekiyordu. Çok şükür doğru, dürüst ve çok çalışma ile bugünlerime geldim. Bu arada küçük oğlum büyük bir kaza geçirdi. 3 ay kadar yoğun bakımda kaldı. Bu üç ay süre içerisinde benim ömrümden ömür gitti. Oğlumun iyileşmesi için büyük bir mücadele verdim ve hep kendi başıma bu mücadeleyi vermek zorunda kaldım.

O zaman anladım ki; bir bayanın hayatında sırtını dayayacak, ona destek olacak birine ihtiyacı olduğunu. Bu düşünce ile ikinci evliliğimi yaptım. Eşim ile evleneli 5 yıl oldu. Çok şükür çok iyi bir insanla ve isabetli bir evlilik yapmışım. Eşim bana her konuda destek. Benim omuzlarımdan büyük bir yükü alarak kendi omuzlarına yükledi. Onunla gerçekten çok mutluyum ve huzurluyum. Çocuklarım da eşimi çok seviyorlar ve iyi anlaşıyorlar. Huzuru buldum diyebilirim. Bizim şu an tek sıkıntımız benim iş yerimin olması ve eşimin de özel bir sektörde çalışarak işten geç çıkması. Eve geç saatlerde gidiyoruz. Yemek, temizlik, çamaşır hep haftada bir gün tatilimin olduğu Salı gününe kalıyor. Çoğu akşam yemek yapamadığım zamanlar oluyor. Onun haricinde çok sıkıntı yaşamıyorum. Tabiki aslında evde işlerin aksaması ve zaman geçiremememiz de bir sıkıntı. Çünkü uzun saatler çalıştığımız için ev ortamını özleyerek dinlenmek istiyoruz.

Bence bir bayanın öncelikle yapması gereken şey okuması ve eğitimini tamamlaması. Kadınların iş hayatında olup ekonomik özgürlüğünü kazanması ve kendi ayaklarının üzerinde durarak ezilmemesi gerekiyor. Küçük te olsa bir bayanın mutlaka bir gelirinin olması gerekiyor. İnsanların başına her şey gelebiliyor. Ben çok genç yaşta eşimi kaybettim ve bir anda boşluğa düştüm. Şükür ki çocuklarım vardı ve onlar için ayakta durmak ve güçlü olmak zorundaydım. En önemlisi de cesaretliydim. Yılmadım, korkmadım ve birçok şeyi başardım. Halen kurslara, eğitimlere gidiyorum. Kuaförlük haricinde güzellik uzmanlığı ve makyaj konusunda da eğitimler aldım. O yüzden kadınlar eğitimli olsunlar ve istedikleri işi korkmadan cesaretle ben yapabilirim, başarabilirim düşüncesi ile gerçekleştirsinler.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive