Zengin tarih ve kültür birikimine sahip, Burdur İlinin bu potansiyelini ortaya koyan, kanıtlayan en güçlü göstergelerden biri de; ‘ANTİK KENTLER’

Burdur’da İl geneline yayılan Antik Kentler, Ören Yerleri; ‘KÜLTÜR TURİZMİ’ için de fırsat… Bu noktada Ağlasun İlçesi’ndeki Sagalassos Antik Kenti ile Gölhisar İlçesi’ndeki Kibyra Antik  Kenti’nde yıllardır sürdürülen çalışmalar sayesinde epey bir mesafe kat edildi. Gerek Sagalassos, gerek Kibyra’da gerçekleştirilen kazı çalışmaları, gün yüzüne çıkarılan tarihi eserler ve tanıtım faaliyetleri ile Kültür Turizmi gelecek vaad ediyor.

Burdur’da Sagalassos ve Kibyra’dan sonra üçüncü bir Antik Kent daha turizm hareketlerine katılma şansı ve potansiyeli taşıyor. Bucak ilçesindeki Kremna Antik Kenti de başlayacak olan kazı çalışmaları ile yeni bir hareketlilik ve ivme yakalayacak. Bucak ilçesinin coğrafi konumu, turizm kenti Antalya’ya yakınlığı da Kremna için ayrı bir şans.

KREMNA’DA ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK
AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Bucak İlçesi Çamlık Köyü Kremna Atik Kenti ile ilgili açıklama yaptılar.

MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRECEK
Kremna Atik Kentinde ki çalışmaları Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından gerçekleştirileceğini belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz tarafından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne yapmış olduğu başvuru ve bizlerin görüşmesi sonrasında Bucak ilçemizde Kremna Antik Kentinde yapılması amaçlanan Kazı Çalışmaları hakkında “Yapılan değerlendirme ve incelemeler sonucunda, Cumhurbaşkanı Kararlı kazı başvurusu 2021 yılında alanda belgeleme çalışmalarının yapılması kaydıyla olumlu değerlendirilmiştir. Kararname süreçlerinin tamamlanmasının ardından, kazı çalışma programı ve takvimine göre izin işlemleri yürütülecektir. Bu yazı ile birlikte Kremna Antik Kentimizde çalışmalar başlayacaktır.” Şeklinde açıklamada bulundular.

“TARİHİ ESERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Burdur İlinde Tarihi eserlere sahip devam ettiklerini belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Burdur İlimizde Tarihi ve Kültürel eserlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Burdur’umuzda gerek restorasyon çalışmaları olsun antik kentlerimizde kazı çalışmalarımız olsun devam etmektedir. Burdur’umuzu Turizm kenti olması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.