GündemKültürManşetKOZAĞACI’NDA 100 YILLIK GELENEK YAŞATILIYOR

5 sene ago

            İlimiz Çavdır ilçesine bağlı Kozağaç köyü’nde 100 yıllık asker uğurlama geleneği yaşatılıyor. Türkiye’nin her yerinden vatani borçlarını ödemek üzere giden Askerler, evlerinden ailelerinden ve sevdiklerinden ayrılarak hüzünle Asker Ocağına giderken, Burdur’un Kozağaç Köyü’nde yüz yılı aşkındır devam eden gelenek halen yaşatılıyor.

Asker Gecesi ile başlayan ve gecede eline kına yakılan asker, baba ocağından dualarla  gidiyor. Şehir merkezi’nde Bağlar Mahallesinde ikamet eden Rıza Köylü’nün asker uğurlamasında sevenleri ve akrabaları onu yalnız bı-rakmadı. Babası Özcan Köylü ve Annesi Raziye Köylü’nün gururla askere gönderdikleri ortanca oğulları Rıza Köylü’ye asker yemeği kına gecesi ve ertesi gün Asker uğurlama duası yapıldı.

Dua öncesi, askere demir gibi gidip gel-mesi için karasabanın üzerine çıkartılarak hazırlandı. Annesi ve halasının ellerinde ise kendisi gibi pak olması için ayna ve ellerindeki güllerle askerler oğullarını hazırlayıp imamın yaptığı  dua sonrası vatani görevini yapmak için gönderiliyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive