EkonomiManşetKöy-Koop Genel Başkanı Yıldız YENİ GÜN’e konuştu: “Süt’te sıkıntılar devam ediyor”

4 sene ago

Köy-Koop Genel Başkanı ve Burdur Kooperatifler Birliği Başkanı Yakup Yıldız gazetemize yaptığı açıklamada, süt sektöründe yaşanan sıkıntıları değerlendirdi. Süt sektöründe yaşanan sorunların halen devam ettiğini Gazetemiz Muhabiri Ali Kapan’a açıklayan Yıldız, çıkış yollarından biri olan süt tozu formülünün bu şekilde sorunları gidermeye çözüm olmayacağını belirtti. Süt sektöründe yaşanan sorunların aşılması için dışa açılmak gerektiğine, ihracata işaret eden Yıldız, iç pazarda da süt tüketiminin teşvik edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yıldız, “Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğünde 22 Mart’ta yapılan toplantıda ilimizle ilgili 80 ton arz fazlası kota aldık. Bu 80 ton sütü Süt Ofisinde süt tozu haline getirdik. Bazı köy kooperatiflerimizin alıcı firmalarla anlaşamamasından kaynaklanan talep fazlası sütleri Köy Koop olarak topluyoruz. Süt Ofisin sütleriyle birleştiğinde bu süt miktarı 105 ton’a kadar yükseliyor. Süt tozu ve krema haline gelen sütlerin Mayıs ayı ödemeleri üreticimize ulaştı. Haziran ayı içersinde de fatura ve evraklarımızı tamamlayıp bayramdan önce üreticimize süt tozu ödemelerinin yapılması ve emeklerinin karşılığını vermek için çaba harcıyoruz” dedi.                Yıldız, “Türkiye’de yaşanan bu sıkıntı gelecek aylarda sorunlar daha da büyüyecek, Türkiye’de süt tozu ve kreması elimizde patlayacak gibi görünüyor. Hükümetin mutlaka, süt ve süt ürünleri konusunda dışa açılması ihracat yapması gerekiyor.

Toplum olarak da süt tüketimi alışkanlığını kazandırılması için Hükümetin kampanyalar yapması, TV kanallarında süt tüketimini artıracak reklamların yapılması gerekiyor. Turizm krizi ister istemez süt sektörünü de etkiledi ,birçok otel açılamadı. Okulların tatil olmasıyla okul sütlerinin olmaması, süt sektöründe sıkıntıları giderek büyüttü.” diye konuştu.

Hükümetin süt ve süt tozu ihracatını yapması lazım

Burdur’da süt sektöründeki sıkıntılarının diğer illerde de artarak devam ettiğini sözlerine ekleyen Yakup Yıldız, “Türkiye genelinde yapılan süt tozu ihalesinin yurtdışına açılması gerekli, mevcut süt tozu ve krema stokları daha eritilmeden yeni üretimler de üzerine eklenince bu sorun artarak devam ediyor. Acilen yurt dışına açılması lazım, yoksa bu süt tozu stokları artarak devam edecek. Bu sorun halledilmezse süt tozu dağının altında herkes kalabilir” şeklinde konuştu.

Ali KAPAN

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive