EkonomiManşetKot temizleyerek, aile bütçesine katkı

5 sene ago

Burdur Kadın Girişimciler Derneği, 2013 yılında Junior Kot Fabrikası ile anlaşma yaptı. Yapılan anlaşma gereği Nato, Burç ve Yenice mahallelerinde üç atölye açıldı.İşsiz, sosyal güvencesi olmayan ve maddi durumu iyi olmayan kadınlar, bu atölyelerden aldıkları kotların iplerini temizleyerek, ev bütçesine katkıda bulunuyor.

Burdur Kadın Girişimciler Derneği, Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan’ın da desteğiyle, Burdur’da bulunan Junior Kot Fabrikası ile, kadınlara yeni iş sahası açmak amacıyla anlaştı. Anlaşmayla birlikte yaklaşık 500 kadın, derneğin atölyelerine getirtilen kotların küçük dikiş hatalırını temizleyerek para kazanma imkanı buldular. Kazandıkları paralarla belli başlı ihtiyaçlarını karşılayan, çocuklarının eksikliklerini tamamlayan kadınlar, kendilerine sağlanan imkanlardan oldukça memnun…

Kadınların, kotları kendi evlerinde ya da derneğin atölyelerinde temizlediklerini söyleyen Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Vesile Cankara, “Kotların ipliklerini temizliyorlar, düğmelerini dikiyorlar. Parça başı işlerle gelir elde ediyorlar. Bunun sınırı yok. Gün içerisinde ne kadar çok kot temizlerlerse o kadar para alıyorlar. Evden dışarı çıkamayan, hasta, yaşlı, engelli ya da çocuğu vardır, dışarıda çalışamayacak kadınlar için iyi bir iş imkanı. Biz burada sadece aracıyız. Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan’da bize bu konuda katkı sağladı, aracı oldu. Burdur Sivil Toplum Platformu, kendisini kadınlar konusunda sorumlu hissediyor. Bundan sonra da kadınlarımız için birlikte çalışmalarımız olacak” diye konuştu.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive