EkonomiManşetKOSGEB DESTEĞİ SAYESİNDE HAYATI DEĞİŞTİ GİRİŞİMCİ OLDU, KAZANDI (Burdur’da bir kadın girişimci başarısı daha)

5 sene ago

Betül Pulat, 18 Mayıs 2012 yılında KOSGEB Burdur Hizmet Birimi’nden aldığı destekle bir işyeri açtı. İşyerinde mantı ve börek servisi yapan Pulat, ilk başta ‘Burdur’da mantı yenmez, burası kısa sürede kapanır’ gibi sözlere aldırmadı ve işyerini geliştirdi. İstediği başarıyı kısa sürede yakalayan Betül Pulat, birçok iş yeri ve eve yemek servisi yapar hale geldi.

Elinde hiç sermaye olmayan ancak sadece mantı ve çiğ börek satabileceği bir iş yeri açmayı hayal eden Betül Pulat’ın hayali KOSGEB destekleri sayesinde gerçek oldu. KOSGEB desteklerini öğrendikten sonra hayatı değişen Pulat, şu an Burdur’un yemek yemek için en çok tercih edilen mekanlarından birinin sahibi.

İşyerini açmadan önce, KOSGEB’in girişimcilik kursuna katılan Betül Pulat, hayallerini gerçekleştirme hikayesini gazetemiz muhabiri Hacer Zeren’e anlattı.

‘Denemekten zarar gelmez’ diye düşünerek, işyerini açmak için kolları sıvadığını anlatan Pulat, “Madem devlet böyle bir destek vermiş, denemekten zarar gelmez diye düşündüm. Önce KOSGEB’in girişimcilik kursuna katıldım. Arkadaşlarım bu dükkanı kiralamamı önerdiler. ‘Hijyen ve kalite olduktan sonra iş yürür’dedik. Beklentimizi küçük tutmamıza rağmen işler çok iyi gitti” dedi.

İlk başta 1 çalışanı olduğunu ancak zamanla, dışarıdan da yemek siparişleri gelmeye başladıktan sonra eleman sayısını 7’ye çıkaran Betül Pulat, “İlk açtığımız sene Ekim ayında bir işyeri sulu yemek istedi. Çok mutlu oldum. Dışarıya ilk toplu siparişimi almam beni umutlandırdı. Sonra işlerimiz büyüdü. Artık bütün kahvaltı çeşitleri, çiğ börek, mantı, sulu yemek servisimiz var. Ayrıca, işyerlerine de toplu servisimiz var.” diye konuştu.

KOSGEB’in sağladığı imkanlardan da söz eden Betül Pulat, maddi olarak en sıkışık olduğu dönemlerde, KOSGEB’in desteğiyle zorlukları aştığını dile getirdi. KOSGEB’den % 70 hibe desteği aldığını söyleyen Pulat, “İlk başta bana Burdur’da mantı yenmez gibi şeyler söylendi. Ama insanlar güzel olan şeyleri kabul ediyorlar. KOSGEB’in desteği de benim gibi hayalleri olanlar için gerçekten teşvik edici. Kadınlarımızda bu desteklerden faydalanırsa, hem ailelerine destek olurlar, hem kendi ayakları üzerinde durmuş olurlar.” diyerek, kadınların yeni girişimler konusunda daha cesur olmaları gerektiğini vurguladı.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive