EğitimEkonomiManşetÜniversite-MAKÜKOSGEB 2016 yılında Burdur’da 90 girişimciyi destekledi

3 sene ago

Genç girişimcilerin ve iş yeri sahibi olmak, kendi işini kurmak isteyen ama maddi imkansızlıklardan dolayı hayallerini gerçekleştiremeyenlere verdiği destekler ile umut kapsı olan KOSGEB Girişimcilik kurslarına ve desteklerine büyük bir hızla devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta 20 girişimciye verilen desteğin ardından 30 kişilik bir gurup daha desteklerden yaralanmak için KOSGEB kurslarına başladı. Kurslar MAKÜ Öğretim görevlisi Ömer Tekşen tarafından verilmeye başlandı. İlk Kurs dersine KOSGEB İl Müdürü Alper Hamza Doğru da katılarak kursiyerlere bilgi verdi ve sorularını cevapladı.

KOSGEB Girişimcilik kursları hakında bilgi veren KOSGEB İl Müdürü Alper Hamza Doğru; “20 İşletmemize destek olduk. 20 projeyi değerlendirdik. Yeni girişimcilerimiz ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yeni bir kurs açtık. Bu Kursları Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile birlikte düzenliyoruz. Kurslarımızdaki dersler Üniversite hocalarımız tarafından veriliyor. Bu kurs için 100’ün üzerinde başvuru vardı. Geçen hafta mülakatlarını yaptık ve 30 kişi kurslara katılmaya hak kazandı. Bu sene itibari ile 15 girişimcilik eğitimi verdik. Yılsonuna kadar 3 eğitim daha planlıyoruz. 2016 yılında en son desteklediğimiz grupla birlikte 90 girişimcimizi desteklemiş olduk. Burada çok değişik sektörler var. İmalat, Gıda sektörü, hizmet sektörü, terzilik, perdecilik, kafeler, özellikle apartlar için başvuru fazla oluyor. Üniversitemizdeki öğrenci sayısının artması ile birlikte kafe, lokanta ve apart otel sektöründe ciddi bir şekilde talep oldu. Bizde bunlara destek olmaya çalışıyoruz. Şuan Burdur 3. Bölge olduğu için 1. ve 2. Bölgenin daha üzerinde destekleniyor. Bayan girişimcilerimiz için % 90, erkek girişimcilerimiz için % 70, Bayan özürlü, şehit yakını gibi devletimizin pozitif ayrımcılık yaptığı gruplara % 20 artı destek oranımız var. Bizim çok başarılı bayan girişimcilerimiz var. Biz bayanların üretime ve devlet ekonomisine katılması için bayan girişimcileri çok önemsiyoruz. Burdur da KOSGEB’e başvurular oldukça iyi. Türkiye genelinde de bizim desteklerimiz ile girişimcilik arttı ama Burdur’da bu oran biraz daha yüksek” dedi.

Son yıllarda KOSGEB adı kullanılarak kursiyerlere dolandırıcılık olayları hakkında da uyarılarda bulunan Müdür Doğru; “Son zamanlarda KOSGEB’in adını kullanarak bazı dolandırıcılık olayları yaşanıyor. Bununla alakalı gerek Ankara’dan gerek Burdur’dan biz bununla ilgili gerekli uyarıları yaptık. Kamu spotları yayınladık. İnternet sitemiz ilk açıldığında KOSGEB DESTEKLERİNİN HER HANGİ BİR PARA ALINMAKSIZIN verildiğini bir spot olarak ifade etmekte. Biz Burdur’da gerek telefon gerek müdürlük olarak KOSGEB olarak bilginin bizden alınmasını istiyoruz. Bizim dışımızda herhangi bir telefonla arandığında vatandaşlarımızın itibar etmemesini istiyorum. Bir tereddüt olduğu sürece bizden bilgi alınmasını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive