GündemManşetSağlık“Koronavirüsün kendisinde olduğunu bilmeyen 400 bin kişi var!”

6 ay ago

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Koronavirüsün kendisinde bulunduğunun farkında olmayan 400 bin civarında insan aramızda dolaşıyor” diyerek, çalışan meslek gruplarında belirti olmasa test yapılması gerektiğini söyledi.

12 Mayıs 2020 Salı günü ülkemizde koronavirüs (KOVİD-19) sağlık gündeminde öne çıkan, ses getiren uyarılardan biri de Mehmet Ceyhan’ın, “kononavirüs’in farkında olmayan 400 bin kişi var” tahmini oldu.

Medyada açıklamalarıyla ilgi odağı olan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyelerinden, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip koronavirüs salgına karşı alınan tedbirlerinin kısmen gevşetilmeye başlandığı ilk günlerde kuaför ve AVM’ler gibi işletmelerin açılmasının ardından konuya ilişkin bir paylaşım yaptı.

“VİRÜS TAŞIYAN 400 BİN KİŞİ ARAMIZDA DOLAŞIYOR”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs taşıyan 400 bin kişinin aramızda dolaştığını belirterek, virüsü bulaştırma riski yüksek olan sağlık personeli, garson, kasiyer, berber, otobüs şoförü, otel çalışanı, satış elemanı gibi meslek sahiplerine test yapılmasını gerektiğini söyledi.

Ceyhan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizde virüsü bulaştırabilecek, ancak kendisinde virüs bulunduğunun farkında olmayan 400 bin civarında insan aramızda dolaşıyor. Bir araya toplanmaların arttığı bu günlerde en azından virüsü bulandırma riski yüksek olan sağlık personeli, garson, kasiyer, berber, otobüs şoförü, otel çalışanı, satış elemanı gibi meslek sahiplerine, belirti olmasa bile test yapılması ve bulunanlara izolasyon yararlı olur.”

Kodlama : SadeMedia Interactive