EkonomiGündemManşetKoronavirüs; yazılı basını da vurdu: Destek sağlanmazsa gazeteler kapanacak!

2 ay ago

Türkiye’de yazılı basının sorunları bitmek bilmiyor. Tüm dünyada görülen koronavirüs yazılı basına bulaştı.

Aydınlık Gazetesi, zaten zor ve sıkıntılı bir sürecin içinde olan Türkiye’deki yazılı basının, Anadolu’daki yerel gazetelerin, koronavirüs gelişmeleri ile birlikte iyice çıkmaza girdiğini haberleştirdi.

Meslek örgütü temsilcileri bir an önce ekonomik destek paketi açıklanması gerektiğini vurguladı.

Gazetelerin en önemli gelir kaynaklarını Basın İlan Kurumu (BİK) üzerinden alınan resmi ilanlar oluşturuyor. Ancak yargıda alınan tedbirler sonucunda icra, iflas ve ihale ilanları, duyuruları yayınlanamayacak.

Önemli ölçüde azalmış olan resmi ilanlar daha da azalacak. Kapanan, üretim yapamayan özel işletmeler de reklam kısıtlamasına gidiyor.

BİK tarafından alınan tedbirler kapsamında gazetelerin yüzde 15 oranında masrafı aşağı çekildi ancak resmi ilanların ve gazete satışlarının düşmesi ile birlikte önümüzdeki günlerde gazeteler yayın yapamaz duruma gelecek. Doların da 7 TL’ye dayanması, zaten yüksek olan maliyetleri daha da artırıyor. “BİK’in verdiği destek yüzde 40 civarındaydı” diyerek resmi ilanların yazılı basın için önemini vurgulayan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkanı Yılmaz Karaca, bu desteğin yüzde 5’e düşeceğini belirtti. Koronavirüsün en çok basın sektörünü vurduğunu belirten Karaca, destek verilmezse nisan sonunda birçok gazetenin kapanacağını ifade etti. Karaca şunları söyledi:

‘BASMAYIN, GERİ DÖNÜYOR’

“Eskişehir’de 6 gün içerisinde gazetelere sadece 1500 TL’lik ilan geldi. Nisan ayında gelecek resmi ilanlar yüzde 10-15’lere düşecek. 100 bin TL ilan alan gazete 8-10 bin TL alabilecek. Kaybımız yüzde 90’lara çıkacak. Özel ilan alma şansımız hiç yok. Satış şansımız da hiç yok. Dağıtım şirketleri tüm gazeteleri uyararak, ‘boşu boşuna bu kadar gazete basmayın, giden aynen geri geliyor’ diyor. Gazetelerin kadrosunu düşürme, işçisini ücretsiz izne çıkarma şansı da yok. Bu ay maaşları zor ödedi insanlar. Ama nisan ayı maaşına geldiğinde kesinlikle hiçbir gazete ödeyemeyecek. Baskı paraları da ödenemeyecek. Bu krizden basının sağ çıkması mümkün değil. Nisan sonunda birçok gazetenin çaresizlikten kapandığını göreceğiz. Bugün en az 20-25 arkadaşla konuştum. ‘Nasıl maaşları ödeyeceğiz. Artık bu olay burada bitti’ diyorlar. Eskişehir’de gazetelerimiz kredi için bankalara müracaat etti. Bankalarda para yok, kredi veremiyor.”

GAZETELERE ÖZEL KREDİ SAĞLANMALI

Karaca, Anadolu basınının bu virüsten kurtulabilmesi için alınabilecek tedbirleri de şöyle sıraladı;

 • Korona salgınından olumsuz etkilenen medya için “Tedbir Destek Paketi” açıklanmalıdır.
 • İşsiz kalan, salgın yüzünden evden çıkamayan ve iş bulamayan basın emekçilerinin maaşı işsizlik fonundan ödenmelidir.
 • Gazete sahiplerine özel kredi imkanı sağlanmalı, BİK tarafından faizsiz borç imkânı sağlanmalıdır. Tüm illerden basın işçileri bireysel olarak bu desteğe başvurabilmelidir.
 • TV’lerin uydu bedelleri 6 ay süreyle alınmamalı ve uydu bedelli sonraki süreçte makul bir rakama çekilmeli.
 • Devletin, belediyelerin ve STK’ların medya sektörüne destek vermesi sağlanmalı ve Anadolu basınına sahip çıkılması öngörülmelidir.
 • Gazetelerimizden kesilen yüzde 15’lik komisyonunun tamamen kaldırılması gerekmektedir.
 • Gazete sahiplerine kredi imkânı sağlanmalıdır.
 • Sigorta ve vergi indirimi sağlanmalıdır.
 • Belediyeler başta olmak üzere odalar, borsalar ve kamu kuruluşları ilan desteği vermelidir.
 • BİK’in istediği “Borcu yoktur” yazısı, Maliye Bakanlığı tarafından yıl sonuna kadar uzatılmalıdır.
 • Her daim devletinin yanında olan Anadolu Basını bir an önce desteklenmeli ve gereken tedbirler yasalarla koruma altına alınmalıdır.”

‘ÖDEMELER ERTELENMELİ’

BİK Genel Kurul Üyesi ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, koronavirüs salgınının basın sektörünü derinden etkilediğini belirterek, basın emekçilerinin ve basın kuruluşlarının bu zor dönemde desteklenmesini istedi. Kolaylı, alınması gereken diğer önlemleri ve basın sektörünün beklentilerini şöyle özetledi; “Bu önerilerimizi; Anadolu Ajansı’nın 3 ay süreyle yerel basından abone ücreti almaması, RTÜK paylarıyla, Türksat kirasının alınmaması veya ertelenmesi, kiranın Türk lirasına çevrilmesi, sigorta ve muhtasar ödemelerinin 3 ay ertelenmesi, vergi borcu sorgulamasına 3 ay süreyle ara verilmesi, başta gazete kağıdı olmak üzere gazete sarf malzemeleri temininin kolaylaştırılması olarak sıralayabiliriz.” “Kamu görevi yapan arkadaşlarımız zor şartlarda özveriyle görev yapmaktadır. Virüsün tehdidine karşın, gerek sahada gerekse işyerlerinde görevli meslektaşlarımızın hijyen şartlarının sağlanması gerekmektedir.”

Kodlama : SadeMedia Interactive