Dünya, 2021’e koronavirüs salgını gölgesinde girdi!

Dünyada pek çok ülke,  yeni yıla 2021 senesine  yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasına karşı uygulanan kısıtlamalar altında girdi. Özellikle Avrupa ülkelerinde artan vakalar sebebiyle yeni yıl kutlamalarının yapıldığı meydanlar sessizliğe büründü… Türkiye’de sonbaharla birlikte artan KOVİD vakalarının ardından Kasım ayında uygulamaya başladığı kısıtlamaları yılbaşı’nda da sürdürürken, sokağa çıkma kısıtlaması hafta sonu da dahil olmak üzere, 4 Ocak 2021 Pazartesi sabahına kadar devam edecek.

Burdur’ da yeni yılı 2021’i kısıtlamalar eşliğinde sakin karşıladı. ‘Huzur kenti Burdur’da 2021 yılını insanlar evlerinde karşıladı… 

Dünya genelindeki yeni yıl kutlamaları salgın yüzünden sönük geçti

Dünyada, Avrupa ülkelerinde o görkemli kutlamalar, muhteşem gösteriler bu yıl yerine sessizliğe, korona kısıtlamalarına bıraktı…

Almanya’nın başkenti Berlin’in simgelerinden Brandenburg Kapısı önünde her yıl 100 bin kişinin katıldığı yeni yıl kutlamaları Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle yapılamadı. İngiltere, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle yeni yıla kutlamasız girdi. Saatler 24.00’ü gösterdiğinde havai fişekler gökyüzü aydınlatırken, dronlarla da değişik figürler oluşturuldu,  Avrupa Birliği’nden (AB) resmen ayırılış nedeneyle Big Ben’in çanı çalındı. Fransızlar da yeni yıla evlerinde girmek zorunda kaldı. Ülke genelinde kamuya açık alanlardaki toplanmalara karşı denetlemeler yapmak için 100 bin polis ve jandarma görev yaptı. Fransa’da başkent Paris’in simgelerinden Champs-Elysees her yıl yapılan havai fişek gösterisi Kovid-19 nedeniyle iptal edildi. İtalya’da da 22.00’den itibaren sokma çıkma yasağı olduğundan kutlamalar yapılmadı.

Sydney’den New York’ta birçok kentteki havai fişek gösterileri ve diğer kamuya açık toplanmalar iptal edildi. Uğradığı mutasyonla bulaşıcılığı daha da artan koronavirüs nedeniyle, özellikle Avrupa’daki kutlamalar sönük geçti.

Bir yıl önce başlayan salgında dünya genelinde şu ana dek 1,8 milyon kişi ölürken, 83 milyonu aşan vaka tespit edildi.