BölgeÇevreGündemManşetVALİ HASAN ŞILDAK; Koordinasyon toplantısında SALDA GÖLÜ’ndeki çalışmaları anlattı

1 sene ago

Burdur’da turizm faaliyetlerinin gelişmesi, turizm alt yapısının güçlenmesi çalışmalarına ağırlık veren Vali Hasan Şıldak’ın turizm vizyonunda Salda Gölü ile ilgili çalışmalar özel bir yer tutuyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü İl Koordinasyon toplantısında Yeşilova’daki Salda Gölü ile ilgili çalışmalara ayrı bir paragraf açan Vali Şıldak, gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı.

Salda Gölü hakkındaki çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Hasan Şıldak şunları söyledi: “Salda Gölü’ndeki ilk çalışma gerçekleşti. ‘Özel koruma bölgesi’ ilan edildi. Çok geniş bir alanı kapsıyor burası. Tabi buradaki temel hedef, Cumhurbaşkanlığı’nın ikinci yüz günlük eylem planına konulmak suretiyle gerçekleşti. Amaç tamamen Salda Gölünün doğal halinin muhafaza edilmesi ve korunarak turizme kazandırılması hedefliyor. Çok tarihi bir karardı bu.

Çünkü; Türkiye’de sadece 18 tane ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ var şu an. 18’incisi Salda Gölü oldu. Buradaki çalışmaların ikinci aşaması bütün çalışmalarda bir imar planı çalışması yoktu. Bu çalışma neticelenmekte. En son geçen hafta Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonumuzda Antalya’da planların kararını geçirdik ve Bakanlığa göndermek üzereyiz. Eklerini bekliyoruz kararların. Bu onaylandıktan sonra yapılacak adımlar, alanın nasıl değerlendirileceği, hangi tür yapıların, ne şekilde hangi bölgelerde yapılabileceği çok net hale gelecek.

Tabi asıl üçüncü aşama en önemli adımlardan biri de Çevre Şehircilik Bakanlığımız tarafından göl’ün bir bölgesinde ‘millet parkı’ yapımı, bir bölgesinde yine günübirlik turizm amaçlı tesislerin içinde ter alacağı bir üniteler grubunun oluşturulması çalışmaları da proje aşamasında. Çok yakında ihale aşamasına gelecek. 2019 yılı içerisinde bu çalışmalarda neticelenmiş olacak.

Dördüncü bir adım, biz sezona hazırlanmak adına, geçen yıl gelen yoğun ziyaretçi gelişinden bir ders çıkararak tedbir almak üzere başta Kaymakamlığımız önden bizi uyarıyor, hem de atılacak adımları beraber planlıyoruz. Yine Özel İdaremiz, bu kapsamda Çevre Şehircilik Müdürlüğümüz çok yakından çalışıyoruz. Arkadaşların, diyebilirimki; yarı mesaileri Çevre Müdürlüğümüzde bu işle geçiyor. Çok önemli adımlar atıldı. Bölge Komisyonunda, Bakanlıklarda çok uyumlu, iş birliği içerisinde giden bir süreç var. Sezon da hazırlıksız olmamak adına Özel İdare bütçesinden buraya portatif üniteler koyacağız, beyaz kumsal bölgesine. Portatif ünitelerle gelen ziyaretçilerin yeme içme ihtiyaçları düzenli bir şeklide karşılanacak. Zaten göl çevresinin bütün yolları ba- kımdan geçirildi. Tabelalar yenilendi. Tabela ve yönlendirme levhaları çalışmaları devam ediyor. İlk giriş bölgesindeki mescidimiz yenilendi.

Beyaz adalar bölgesindeki tuvaletlerimiz yenilendi. Bunlar küçük detaylar belki, ama çok önemli yüz ağartıcı şeyler. Yine orada temizlik işlerini aksaksız yürüteceğiz. Karşı kıyıda bulunan Orman Bekçi Kulübesi adı verilen bir yapı vardı onu turizme kazandırıyoruz. O bölgeyi günü birlik tesise dönüştüreceğiz. Kayak Merkezini de bu komplekslerin içinde düşünüp oraya yönelik te projelerimiz var. Ben ilgili kurum ve kuruluşlara şimdiye kadar sarf ettikleri üstün gayret için teşekkür ediyorum. Çok önemli mesafeler alındı. Bunların il turizmine, diğer turizm alanları ile birlikte çok değer kazandıracağını söyleyebilirim. İnşallah ilimiz önemli kapasiteye sahip olduğu turizm alanında da önü- müzdeki senelerden itibaren çok daha yüksek düzeyde gelir elde edecek bu pastadan pay almaya başlayacaktır.

Vali Şıldak’tan Burdur’daki girişimcilere turizm yatırımı çağrısı

Her vesile ile tekrarlıyorum. Özellikle Burdurlu iş adamlarımız, yatırımcılarımız turizme yönelsinler, Burdur merkez olsun, Salda Gölü civarında olsun bizim ciddi anlamda konaklama tesisine ihtiyacımız var. Burdur çok rağbet görüyor, sürekli turlarla, acentelerle, kalkınma ajansı da var işin içinde o da destek veriyor, görüşmelerimiz devam ediyor, gelenlerin birinci talebi, ‘çok değerli hazinelere sahipsiniz, Sagalassos’undan, Kibyrası’na, Salda’dan lavanta turizmine’ baktığımız zaman Burdur küçümsenmeyecek turizm potansiyeline sahip, ama konaklama tesisimiz, yeterli seviyede yeme içme tesisimiz yok. Burdur; eğer turizmden para kazanacaksa bu alana eğilmesi lazım. İş dünyasının, yatırımcıların elini taşın altına koyması lazım. Bir süre sonra istedikleri avantajlı durumları da bulamayabilirler. Çünkü göreceksiniz yabancılar gelecek burada yatırım yapacaklar. Burdur önemli bir turizm alanına dönüşüyor.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive