EkonomiGündemManşetKONUTLARDAN SONRA İŞYERLERLERİNE DE MÜJDELİ HABER; Kayıp-kaçak bedellerini geri alabilecekler

5 sene ago

Burdur Tüketicileri Koruma Derneği’nin (BURTÜKODER), konutlar için kayıp kaçak bedellerinin geri alınması davasının olumlu sonuçlanmasının ardından, iş yerlerinden alınan kayıp kaçak bedellerinin de alınması için düğmeye bastı.Daha önce, konutlardan alınan kayıp kaçak bedellerinin, başvuru olması halinde tüketiciye geri ödenmesi ile ilgili davayı kazanan BURTÜKODER, iş yerleri için açtığı davayı da kazandı.

Konuyla ilgili; Burdur 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Tüketici Mahkemesi sıfatıyla 30.06.2015 tarihli bir kararında, ticari faaliyetlerini sürdüren iş yerlerinin, talep etmeleri halinde kayıp kaçak bedellerini alabileceklerine hükmetti… Kararla birlikte, işyerleri, ödemiş oldukları kayıp kaçak bedellerini geri almaya başladılar.

Her iki davan süreci ve tüketicinin elde ettiği haklar hakkında BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, gazetemiz aracılığıyla vatandaşları bilgilendirdi. Arslan, tüketicilerin, konutlar ve ticari faaliyet sürdüren iş yerlerinin, kayıp kaçak bedelleri ile ilgili merak ettiği soruların yanıtlarını Muhabirimiz Hacer Zeren’e şöyle anlattı:

KONUTLAR İÇİN MAHKEME SÜRECİ NASIL İLERLEDİ?

“2012 yılından bu yana elektrikte kayıp kaçak bedelleri almak için verdiğimiz bir mücadele vardı. 2012 yılında, Burdur Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nde hak ettik. Ancak mahkemeye taşıdılar. Mahkeme lehimize sonuçlandırdı. Karar dönemin elektrik şirketi tarafından temyiz edildi. Yargıtay da dava ele alındı. Yargıtay, lehimize kararı onayladı. Konutlardan alınan kaçak bedellerini alma şansımız doğdu. Bunu 2015 yılının Ocak ayından itibaren almaşa başladık.

TİCARİ İŞLETMELERDE DAVA SÜRECİ

Burdur Tüketicileri Koruma Derneği olarak, ticari faaliyetlerini sürdüren iş yerlerindeki elektriklerini kullanımlarından alınan kayıp kaçak bedellerinin geri alınması yolunda çalışmalar başlattık. Yerel mahkemeler ve Yargıtay boyutunda da bunları kazanarak, iş yerlerinden alınmış olan elektrik kayıp kaçak bedellerinin iadesini sağladık. Konuyla ilgili en son karar; Burdur 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Tüketici Mahkemesi sıfatıyla verdiği , 30.06.2015 tarihli bir karar. Burdur 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2014/556 esas sayılı dosyasıyla Burdur 1. Asliye Hukuk Mahkemesi , Burdur 1. Asliye Hukuk Mahkemesi de 2015/73 sayılı dosyalarıyla ticari işletmelerdeki elektrik kaçak bedellerinin ödenmesine hükmetti. İşyerlerimiz ödemiş oldukları kayıp kaçakları almaya başladılar.

NE KADAR KAYIP KAÇAK BEDELİ ALIRIM?

Biz Tüketicileri Koruma Derneği olarak, her türlü hukuki desteği de tüccar ve işadamlarımıza sağlıyoruz. Bunun yanı sıra özellikle kırsal alanda, yani köylerdeki sulama kooperatifleri dediğimiz kalkınma kooperatiflerinin çok yüksek rakamlarla elektrik tüketmeleri vaki. Onların da 10 yıllık kayıp kaçak bedellerini bu kapsam dahilinde geri alıyoruz. Onlara da derneğimize başvurmaları halinde kendilerine yardımcı olunacağını aracılığınızla duyurmak istiyoruz.

BAŞVURU YAPMAZSAM NE OLUR?

Eğer başvuru yapılmazsa, kayıp kaçak bedelleri alınmaya devam ediliyor. Daha önceki banka kredi kartlarından alınan üyelik ücretleri gibi, vatandaş bunu alıp başvuruyor ama elektrik dağıtım şirketleri kaldığı yerden kayıp kaçak bedellerini alıyor. 1 yıl sonra yeniden, alınan ücreti tekrar talep etmek suretiyle bir döngü sürüyor, bir kör dövüşü oynanıyor.

DAVALAR NE KADAR SÜRÜYOR?

Davalar çok uzun sürmüyor. Az önce sözünü ettiğim Burdur 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, 30.06.2015 tarihindeki sonuçlanan mahkemenin başlayışı, ilk duruşması 24 Şubat 2015. Şubat’ta başlamış, Haziran’da sonuçlanmış. Bu arada 4 duruşma oldu. Aşağı yukarı 3-4 celsede dava sonuçlanıyor.

KONUTLAR İÇİN İZLENECEK YÖNTEM

Konutlar için izlenecek yol farklı. Konutlarda mahkemeye gidilmiyor. Doğrudan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapılıyor. Tüketici Hakem Heyeti’nin verdiği karar Elektrik Dağıtım Şirketi, itiraz ederse mahkemeye gidiyor. Etmezse karar 15 gün içerisinde kesinleşiyor. Elektrik dağıtım şirketi parasını ödüyor. Onda mahkeme yok. İtiraz ederse, itiraz üzerine mahkemeye gidiyor. İki duruşmada itirazlar sonuçlanıyor. Vatandaşların düşündüğü gibi çok uzun süreli bir mücadele gerektirmiyor. Yurttaşların ‘ye ne kadar alacağım, bunun için uğraşılır mı?’ demeyeceği oranda bir ücret alacaklar.

EMSAL ÜCRETLER

10 yıllık kayıp kaçak bedelinin yanı sıra, alındığı tarih itibariyle faiz de alıyor. 10 yıllık faizi, 10 yıllık alacağı kayıp kaçak oranına yakın oranda da faiz alıyor. Bu da önemli bir durum. Ortalama ödedikleri faturanın %10’u oranında kayıp kaçak bedelini alıyorlar. Ortalama konutlarda 900 ila 1300-1400 lira arasında kayıp kaçak bedeli faizi hariç tutuyor. Sadece konutlar için. Örneğin; bir tuğla fabrikasının alacağı kayıp kaçak bedeli faiz hariç talep edilen rakam 186 bin liraydı. Mahkemesi sürüyor, alacağız muhtemelen.

ÜLKE GENELİNDE DURUM?

Diğer illerden telefon ederek, internet sayfamızda görerek, yurttaşlarımız başvuru yapmak istiyorlar ama biz okuma özürlü bir toplum olduğumuzdan, vatandaş okuduğunu anlasa bile bize sormak istiyor. Hatta bazıları başka il’den olmasına rağmen bizden hukuki yardım istiyor. İzmir’den arayıp gerekli hukuki desteği sağlamamızı istiyorlar. Bunlar Burdur Tüketici Derneği adına kıvanç verice gelişmeler. Ama ülkemiz için ben aynı kıvancı duyamıyorum. Çünkü Burdur’da sergilenen kazanımların ülke çapında yansıdığı henüz yok. Biz otoparkı 2012 yılında kaydırdık. Emsal kararlar var. Halen İstanbul, İzmir ve Ankara’dan bizden karar örneklerini isteyerek, dava açmaya çalışanlar var. Burdur’daki elde edilen bu kazanımları, Burdur’da uygulattığımız bu sonuçları, Türkiye ‘de uygulattığımızı söyleyemeyiz.

İL DIŞINDAN ARIYORLAR

İl dışından insanlar aradığında biz insanları oradaki hukuk bürolarına yönlendiriyoruz. Bunun yanı sıra internet sayfalarımıza emsal davaları koyuyoruz. O kadar hazır hale geldi ki adres, isim ve kimlik bilgilerini değiştirmek suretiyle başvurabilecek hale getirildi. Ama gene de telefon açıp soruyorlar. Alıştık biz de yardımcı olmaya çalışıyoruz. İstisnasız tüm Türkiye’den çağrılar alıyoruz. Tabi ki bunlar hoş gelişmeler.”

Kodlama : SadeMedia Interactive