Doğalgaz tasarrufu, kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte tüketicilerin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Burdur’da eşiyle birlikte yaklaşık 10 yıldır doğalgaz, özel kombi ve petek bakımı işi yapan 27 yaşındaki Merve Tari, doğalgaz tasarrufu için yılda en az 1 defa yapılan bakımın en az %30 fark ettiğini belirtti.

Kış aylarının yaklaşması, havaların soğumasıyla birlikte Burdur’da vatandaşların büyük bölümü doğalgaz kombilerini çalıştırmaya başladı. Gazetemiz muhabiri Muhammet Fatih Başcı, Burdur’da doğalgaz, özel kombi ve petek bakım işi yapan Merve Tari ile görüştü.

“Yılda bir defa bakım yaptırılmalı”

Merve Tari; “Kombi bakımları çok önemli. Kombi bakımları ve petek temizliği peteklerin daha güçlü performans göstermesi için, yakıttan tasarruf etmesi için, doğalgaz da çıkacak olan olası arızaların önüne geçmek için önemli. Yılda en az 1 defa yapılması gerekiyor. Bu şekilde yapılırsa vatandaşlarımız için çok iyi olur. Burdur’da yaşayan vatandaşların %50’si kombi ve petek bakımı konusunda çok bilinçli. Genelde her yıl yaptırıyorlar. Ama diğer %50’lik kesim ise hala ikna olmamış durumda. Bakımları gereksiz görüyorlar. Ama daha sonra kombi de çok büyük bir arıza çıktığında pişman olup kombi bakımları konusunda bilinçlenen vatandaşlar da var.” dedi.

“Aç-kapa yapılmamalı”

‘Doğalgazdan tasarruf etmek için kesinlikle aç kapa yapılmaması gerekiyor.’ diyen Tari; “Termostat varsa belirli bir derece de oradan ayarlanmalı. Eğer termostat yoksa da kısık moda alıp sürekli çalışması daha iyi. Çünkü açıp kapandığı zaman kombideki su ısı seviyesine ulaşana kadar daha çok verim harcıyor. Bu da doğal olarak faturalara yüksek fiyat olarak yansıyor. Yani demek istediğim aç kapa yapılmamalı, kapatmak yerine düşük moda geçilmeli.” diye konuştu.

“Fiyatlarımız uygun”

Merve Tari şunları kaydetti; “Doğalgaz şu an pahalı. Fiyatlar baya da zamlı. Muhakkak kombi bakımı, özellikle de petek temizliği yapılmalı. Çünkü fiyatlar da en az %30 fark ediyor. Şimdi peteklerin içi kirli su dolu olduğu zaman daha az ısı alıyor, daha çok kombi çalışıyor. Ama kombi bakımı ve petek temizliği yapılırsa hem daha az yakıt kullanılmış oluyor hem daha çok sıcaklık oluyor. O yüzden muhakkak bakımlar yaptırılmalı. Kombi bakımı ve petek temizliğini kampanya kapsamında ikisini beraber 150 TL’ye yapıyoruz. Fiyatlarımız da uygun. Muhakkak tavsiye ederiz.”

Muhammet Fatih Başcı