ÇevreManşetKocapınar köylülerinin ‘Mermer Ocağı’ tepkisi!

9 ay ago

Burdur’da son yılların en öne çıkan sektörlerinden, ‘istihdam ve ihracat’ katkılarıyla dikkat çeken mermercilik faaliyetleri, çevre kaygıları da ile de hep gündemde…

İlimizde mermer ocaklarının yoğunlaştığı bölgelerden biri olan Burdur merkeze bağlı Kocapınar Köyü’nde açılmak istenen mermer ocağına, köylüler tepki gösterdi!

Burdur merkez Kocapınar köyü Hasantepe mevkiinde açılmak istenen mermer ocağına tepki gösteren Kocapınar köylüleri,  23 Şubat 2019 Cumartesi günü iş makinalarının çalışmasını engelledi.

Köyden yaklaşık 1 kilometre ilerideki mermer ocağına yürüyen köylüler çalışmakta olan iş makinalarının çalışmasını engelledi. Jandarma ekiplerinin önlem aldığı olayda köylüler iş makinalarının ve jenaratörün mermer ocağının açılacağı alandan aşağı tarafa indirilmesini istedi.

DHA’ya konuşan Ali Çağan isimli köy sakini “yıllardır yaşadığımız topraklarımız mermer ocakları tarafından talan edilmekte. Sayıları her geçen gün artıyor. Tarım alanları, meyve, sebze özellikle insan hayatı tehlike altında. Köylü olarak herkes karşı çıkıyor. Ama şirket yasal izni olduğunu söyleyip ocağı açmak istiyor. Köylü büyük tepki gösteriyor” dedi.

Köy halkından Veli Dayağaç “burası köyün orta göbeği. Tozu toprağı köyün üzerine gelecek. Köylünün hayvannı otlattığı bir yer. Geçim kaynağı olan yer. Köylü perişan olacak. Hayvanlarımızı otlattığımız tek yer burası. Nefes alacak yerimiz kalmadı, Oksijenimiz kalmadı.Köyümü bırakıp gidelim. Bu yaştan sonra nereye gideceğiz. İstemiyoruz” dedi.

Köyümüzün dört bir yanı mermer ocağı ile çevrili diyen Ahmet Kılıç ise “her taraf toz toprak, moloz. Verim alamıyoruz. Köyümüz bu konuda çok sıkıntılı mağduriyetimizi gören yok. Topraklarımız çorak oldu” diye konuştu.

Muhtar Ramazan Dal’a da tepki gösteren vatandaşlar Muhtar’ın Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu ile görüşmesinin ardından iş makinasının çalışmayacağının garantisi ve Vali Hasan Şıldak ile görüşeceklerinin sözünü aldıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive