GündemManşetKıbrıs Gazilerini onore ettik!

6 ay ago

Kıbrıs Adası’nda Türklerin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın üzerinden 44 yıl geçti. 

20 Temmuz 1974 yılında Türkiye, Rumların Kıbrıs adasındaki Türklere yönelik uyguladığı zulme karşı tarihte eşine zor rastlanan bir harekata imza attı. 22 Temmuz saat 17’de sonra eren harekatta 57 şehit verildi, 184 asker ise yaralandı. Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaralanan askerlerden Burdurlu olanlarda vardı. Kıbrıs Barış Harekatının 44. Yılında KKTC Burdurlu 21 Kıbrıs Gazisine Millî Mücadele Madalyası Beratı Tevcihi gönderdi.  

KKTC tarafından gönderilen Millî Mücadele Madalyası Beratı Tevcihi, geçtiğimiz Perşembe günü Tarım ve Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen bir törenle Kıbrıs Gazilerine takdim edildi.

Törene Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Piyade Albay Hakan Tutucu, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Daire Müdürleri, Kıbrıs Gazileri ve aileleri katıldı.

Programın başında Şehitler ve ebediyete intikal etmiş Gaziler için Ulucami İmam Hatip’i Turan Çakır tarafından Kuran’ı Kerim okundu ve İl Müftü Vekili Yüksel Güzel tarafından Dua edildi.

Kıbrıs Gazisi Emekli Astsubay Şeref Genç 1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış harekâtında, harekata nasıl katıldıklarını, yaşananları ve nasıl gazilik mertebesine ulaştığını anlattı.

Vali Hasan Şıldak “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimizin 1974 yılında şanlı bir sayfa ile tarihimize kazınan bu değerli günün anısına siz değerli gazilerimizin onuruna tevcih edilmek üzere, sizlere gönderdiği Millî Mücadele Madalyası ve Beraatlarının takdimi için bir araya geldik. Vatanımızın üzerinde yaşayan bugünkü nesil olarak bizler, hep bir bedel ödeyerek bu topraklara, canıyla, kanıyla adanmış insanlarımızın, şehitlerimizin ve o yolda adım atmış mücadele etmiş siz değerli gazilerimizin mevcudiyetiyle vatanımız üzerinde bugün hür ve bağımsız bir şekilde yaşayabiliyoruz. Kıbrıs barış harekâtı milli duyguların kabardığı ve millet olarak bizleri heyecanlandıran coşkumuzu artıran tarihimizdeki çok önemli sayfalardan biri. 20 Temmuz 1974 yılında verilen karar Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı Devleti’nin bize miras bıraktığı, tıpkı Anadolu toprakları gibi, yavru vatanımızın savunulması, oradaki Türk halkının uğradığı Yunan zalimi ve Rum işkencelerine artık dayanılamaz hale geldiğimiz bir noktada 1960 antlaşmasının verdiği garantörlük yetkileri ile hakları ile Ülkemizin, Devletimizin verdiği kararla gerçekleştirdiği zafer ve coşkuyla sonuçlanmış bir önemli gün 20 Temmuz Barış Harekâtı. Bugüne baktığımızda da değişen çok şey yok. Millî Mücadele yıllarına baktığımızda da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ateşlediği Kuvayı Milliye ruhu ve Millî Mücadele ile nasıl ülkemiz kendisini bu topraklarda yaşamak adına savunduysa, nasıl 18 Martları gerçekleştirdiyse, nasıl Kıbrıs’ta yine bir Türk Yurdunda o mücadeleyi verdiyse ve her şeye rağmen karşısında duran, dikilen bütün engellere karşı bu mücadeleyi gerçekleştirdiyse bugün de aynı mücadele veriliyor. Aslına baktığımız da dün de yine şehitlerimiz vardı, sınır ötesinde harekatımız devam ediyor ve bu kararlılık artarak devam ediyor. Şu anda da yapılan şey Kıbrıs’ta neyse Doğuda, Güneydoğuda bize yapılan tehditleri bertaraf etmek için yaptığımız devletimizin gerçekleştirdiği, silahlı Kuvvetlerimizin, İç Güvenlik birimlerimizin katıldığı operasyonlar aynı kategoride, aynı amaca yönelik. Yine şehitlerimiz var, yine gazilerimiz var” diye konuştu.

Tören sonunda 21 Kıbrıs Gazisine KKTC tarafından gönderilen Madalya ve Beratları tevcihi Vali Hasan Şıldak ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Hakan Tutucu tarafından takdim edildi.    

Kodlama : SadeMedia Interactive