EkonomiManşetKIŞLA CADDESİ ESNAFI; ‘Asker yolu gözlüyor’

5 sene ago

Burdur’da Kışla Caddesi esnafı, 21 günlük döviz bedelli askerliğin kalkmasıyla dükkanların boşalmasından ve malzemelerin elinde kalmasından yakınıyor… Bedelli asker varken, caddede ve tüm şehirde alışveriş hareketliliği yaşandığını söyleyen esnaflar, ‘askerimizi geri istiyoruz’ diyor. Ayrıca ‘Burdur’a bir acemi birlik gelsin’ önerisinde de bulunuyorlar….

Kışla Caddesi esnafının en büyük beklentisi; “Burdur’a büyük çapta bir askeri birliğin kaydırılarak, eski günlerdeki canlılığı yeniden kazanmak.”

Kışla Caddesi’nde, bedelli askerlik kalktıktan sonra, Kışla Caddesi’ndeki irçok dükkanın boşaldığını söyleyen Durmuş Bakır, “Bedelli askerler varken Kışla Caddesi hareketliydi. Burada Aceme Birliği yok. Askeri malzemeler elimizde kaldı. Biz de emekliyiz, oturuyoruz burada. Alışveriş çok az oluyor. Sadece esnaf için değil Burdur için buraya bir birlik gelmeli. Önce, başka illerden bile askeri malzeme satmaya geliyorlardı” dedi.

Asker gittikten sonra, Kışla Caddesi’nin ‘ölü’ hale geldiğini söyleyen, caddedeki birkaç askeri malzeme satan esnaftan biri olan Burhan Ongun ise; “Asker gittikten sonra Kışla Caddesi ölü bir cadde haline geldi. Ben de emekliliğimi geçirmek için burada oturuyorum. Askeri malzemeler elimizde kaldı. Depom şuanda benim elimde kalan askeri malzemelerle dolu. Bedelli asker burada olduğu zaman işlerimiz çok iyiydi. Malzeme yetiştirmekte zorlanırdık. Bundan sadece biz değil bütün esnaf istifade ederdi. Şimdi ise bu cadde de tam bir sessizlik hakim” diye konuştu.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive