ÇevreManşetKİŞİ BAŞINA 12 METREKARE YEŞİL ALAN

2 sene ago

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Göreve geldiğimizde kişi başı metrekare alan miktarı 7,44 metrekareydi, bugün 12 metrekareye ulaştı. Yani kişi başına düşen yeşil alan sayısı neredeyse, birey başına iki katına yakın bir rakama ulaştırdık” dedi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yapılan ve rehabilite edilen parklar, halk plajı çalışmaları, sağlıklı oyun gruplarının yerleştirilmesi gibi gerçekleştirilen çalışmalar ile Burdur’da kişi başına düşen yeşil alan miktarını 12 metrekareye çıkardıklarını açıkladı.

KİŞİ BAŞINA 12 METREKARE YEŞİL ALAN

Yeşil alan çalışmaları hakkında bilgi veren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Öncelikle rakamsal tespitle başlayalım. Göreve geldiğimizde kişi başı metrekare alan miktarı 7,44 metrekareydi, bugün 12 metrekareye ulaştı. Yani kişi başına düşen yeşil alan sayısı neredeyse, birey başına iki katına yakın bir rakama ulaştırdığımızı düşünüyorum. Bu ne demek, yeni yaptığımız parklar, rehabilite ettiğimiz parklar, çocuklarımızın daha rahat ve güvenle, sağlıklı oyun gruplarının yenilenmesi, vatandaşımızın spor yapabileceği jimnastik aletlerinin konulması, halk plajında yaptığımız özellikle bunun altını çizmek istiyorum, unutulmuş, küsülmüş artık yok sayılmış Burdur Gölü ile Burdur halkını yeniden barıştırma adına yaptığımız çalışmalar ve gölde yaptığımız birçok etkinlikler, burada su jeti şampiyonası ulusal bir takvime girerek, ulusal bir ilgi odağı olmasını sağlamak ve Burdur Gölü’nün kurumasına dikkat çekilmesini sağlamak, Burdur Halk Plajına ve Burdur Gölü’ne yaptığımız en iyi çalışmalardan bir tanesiydi. Hafta sonu için iyi bir mesire alanı oldu, yenilediğimiz vatandaşımızın daha konforla kullanabileceği orman piknik alanı, istasyon caddesinde ve istasyon parkında yaptığımız çalışmalar, ikinci marka cadde olarak adlandırdığımız Kalekapı Caddesi ve geçmiş tarihte düzenlemelerin başladığı ancak düzenlemelerin bizim istediğimiz şekilde başladığı Çayboyu birinci ve ikinci etap çalışmaları, halkımız tarafından oldukça ilgiyle beğenilerek, kullanılıp, takip ediliyor. Burdur Belediyesine ait bir tesisimiz vardı BİMTAŞ, bu yaz hizmete açtık. Gerçekten halkımızın kullanım sıklığı açısından belki de Burdur’da bütün yaz boyunca en çok kullandığı iki mekandan biri İstasyon park ve BİMTAŞ’tı, biz aslında yazın Burdur’un alternatifinin Burdur olduğunu, Burdur olabileceğini gösterdik çünkü 50 derece sıcaklıkta Antalya’da vakit geçirmektense ki, geçirebileceğiniz bir alış veriş merkezi başka gidebileceğiniz bir yer yok. Burdur’da bu iklimde ailenizle vakit geçirebileceğiniz, birçok alternatif bulunabilecek alanları yarattık. Vatandaşımızın görüşleri bu anlamda bizim için çok önemli, bunların sayısını da arttıracağız, düşüncemiz ve niyetimiz budur çünkü Burdur emekli potansiyelinin yüksek olduğu bir şehir ve bilinçli bir kitlemiz var. Vatandaşımızın bize uyarıları, bize eleştirileri, bizimle ilgili yaklaşımları çok önemlidir. Salt siyaset adına yapılan eleştirileri belli ölçüde önemsiyoruz, bizim için bunlar da önemli çünkü her bir bireyin görüşü bizim için çok önemlidir ama sadece siyaset adına yapılan eleştirilerin bir alternatifi veya önerisi yoksa bunların da bizim adımıza açıkçası yerine koyabileceğimiz bir şey yok yani bu eleştiri buradan geldi ama bunun yerine şunu koyalım diyebileceğimiz bir şey yok, vatandaşımızın vakit geçireceği alanları yaratmak bizim için önemliydi, bunları yaptık yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

Bozkurt Mahallesi ve Manastır Mahallesindeki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkındaki son gelişmeleri anlatan Başkan Ercengiz, “Biz TOKİ ile defalarca görüşmemizi yaptık, bu yöndeki Burdur belediyesine düşen görevin tamamını da yerine getirdik. Burdur Belediyesine ait deprem evleri ve Bozkurt Mahallesinde mevcut alanın vatandaş lehine verilebileceğinin sözünü ve taahhüdünü verdik. Şunun için, bu dönüşüm bir an evvel başlasın, çünkü boş bir arazide dönüşüm yapmıyorsunuz, 320’nin üzerinde vatandaşın tek tek değerlendirilmesinin yapılıp, onlarla masaya oturulup, anlaşma sağlandıktan sonra TOKİ tarafından burada bir dönüşüm gerçekleştirilecek. Şu an ne aşamadayız. Bozkurt Mahallesi deprem evleri için biz TOKİ ile geçtiğimiz aylarda bir görüşme yaptık ve orada projelerin hazırlandığını, projenin bittiğini, bundan sonraki aşamada Başbakanlıktan gelen gerekli izinler alındıktan sonra vatandaşımızla birebir görüşülecek ofisler oluşturularak, bu saatten sonra hızla hareket edilip, bir an evvel vatandaşlarımızla anlaşılıp, onların hak sahipliği oranında onlara verilecek daire modelinin belirlenmesi ya da bir üst model için fiyat farkını kabul etmesi halinde vatandaşımızla anlaşılıp imza atılacak, etap etap TOKİ, Bozkurt Mahallesindeki dönüşümü sağlayacak. Manastır Mahallesinde de toplu konutla ilgili bir çalışmamız vardı, burada da biz Burdur belediyesi olarak proje ihalesini gerçekleştirdik. İhale alan firma şu anda arazi ile ilgili çalışmalarını tamamladı, ne tip bir konut üretilir, bu konutlarla hak sahibine ne verebilir, bunlarla bize gelecekler. Bunlar çok kolay işler değil, boş bir arazide malik onarımı sadece biz olduğu bir arazide maalesef çalışmıyor, keşke öyle olabilseydi, öyle olsaydı, ne yapacaktık, masaya biz oturacaktık. Burdur Belediyesinin talep ettiği hak ne ise, daire ne ise konut, dükkan ne ise bunu isteyecektik. TOKİ ile masadan kalkmadan imzayı atıp, bu işi bitirip, yarın kazmanın vurulmasını sağlayacaktık. Buradaki dönüşümde birçok yurttaşımızın hak sahipliği var, bunların çözülmesi lazımdır ama Burdur Belediyesi olarak biz bugüne kadar üzerimize düşen bütün görevleri yerine getirdik.

Top şu anda TOKİ’de, TOKİ tarafından da proje yapılıyor, bir taraftan da vatandaşlarımızla görüşülmesi için gerekli izinlerin Başbakanlıktan alınması sağlanıyor. İnşallah önümüzdeki günlerde, TOKİ gelip, ofisini buraya kurar ve ofis kurulduktan sonra hatta ben şunu da söyleyeyim, Burdur Belediyesi ait alanların herhangi birisini de size kullandırabiliriz. Ofis kurulması anlamında, vatandaşımızın bilgilendirilmesi anlamında çünkü bu görüşmeler vatandaşla bire bir yapılacak, bunlar önemli şeyler, vatandaşımızın hakkının kaybolmaması için Burdur Belediyesi güvencedir, bu anlamda da biz olayın takipçisi olacağız. İnşallah TOKİ ile de bu işi çözeceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive