EğitimGündemManşetÜniversite-MAKÜKIRSAL KALKINMADA MAKÜ’den somut adımlar

4 ay ago

Hayvancılık projelerinde MAKÜ ekipleri sahada… Çiftçi eğitimleri bütün hızıyla devam ediyor

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) hayvancılık çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. MAKÜ yönetimi hayvancılık projelerinde saha çalışmalarına büyük önem veriyor. Sahada çiftçiye yönelik eğitim çalışmalarının hız kazandığı MAKÜ’nün hayvancılık projeleri emin adımlarla ilerliyor.

Hatırlanacağı gibi; MAKÜ hayvancılık sektörünü ‘misyon edinen’bir üniversite, akademik kuruluş. Kalkınma Bakanlığının YÖK ile iş birliği yaparak, hayata geçirdiği ihtisaslaşan üniversiteler projesinde, MAKÜ “Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında hayvancılık’la ilgili özel, özgün, farklı çalışmalar yürütüyor.

Hayvancılık başta ilimiz olmak üzere bölgemizde temel geçim kaynaklarından biri… İşte; MAKÜ’ye hayvancılık alanında özel görevler, misyon, rol biçildi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi’kapsamında çiftçilere yönelik verdiği eğitimlere ilgi giderek artıyor. Çiftçi eğitimleri, hayvancılık projesinin temel ayaklarından biri… MAKÜ ekipleri, akademik uzmanlar, sahaya yayılmış durumda…

İşte; bu eğitimlerden biri de Burdur merkeze bağlı Hacılar Köyü‘nde idi. Hacılar köyü’nde üreticilere Prof. Dr. Şenol Güzel ile Dr. Öğr. Üyesi Kürşad Yiğitarslan  “Büyükbaş Hayvanlarda Ayak Bakımı ve Barınaklar Eğitimi”verdi.

Rektör Korkmaz’dan ‘kırsal kalkınma’ mesajları

Çiftçilere yönelik eğitimleri ve hayvancılık projesindeki gelişmeleri yakından takip eden isimlerden biri de MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz. Süreci başından biri yakından izleyen, kurgulayan, proje hazırlıklarından saha çalışmalarına kadar pek çok etapla yakından ilgilenen Rektör Korkmaz, kırsal kalkınmanın yakın gelecekte AR – GE ve alt yapı çalışmaları sayesinde özgün kalkınma modeli meyvelerini vereceğine inanıyor.

Özgün kalkınma modeli, AR – GE ve alt yapı çalışmaları

MAKÜ’nün yürüttüğü hayvancılık çalışmalarının kentine yönelen bir Üniversite örneği olduğunu her fırsatta vurgulayan Rektör Korkmaz, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda şu değerlendirmede bulundu: “MAKÜ: Kentine Yönelen Üniversite. Sabırla ama emin adımlarla çalışmalarımız devam ediyor. Burdur’un kırsal kalkınması için üniversitemiz yoğun çabalarını sürdürüyor. Yakın Gelecekte ar-ge ve alt yapı çalışmalarımız sayesinde özgün kalkınma modelimiz meyvelerini bir bir verecek.”

Kodlama : SadeMedia Interactive