GündemManşetKim haklı? yaya mı, sürücü mü?

1 sene ago

 

İç İşleri Bakanlığının Şubat ayı içerisinde 81 ilde eş zamanlı olarak başlattığı “öncelik hayatın, öncelik yayanın” projesinin başlama süresinin üzerinden aylar geçmesine rağmen bu uygulamaya ne sürücüler nede yayalar henüz alışamadılar.

Trafik işaretlerinin olmadığı yaya geçitlerinde sürücülerin yayaya öncelik tanıması gerekirken birçok sürücü buna aldırmadan hala önceliği kendisinde görüp yayaya aldırmadan gelip geçiyor.

Bir diğer taraftan da yayalar önceliğin kendilerine sadece yaya geçitlerinde olduğunun farkına varmadan yolların birçok noktasında kendilerine yol verilmesini bekliyor ve yol vermeyen sürücülere sitem ediyor.

Öncelik hayatın, Öncelik yayanın uygulama süreci başladığından bu tarafa defalarca bu konuda uygulamalar yapılarak sürücülere uyarılarda bulunuldu.

Özellikle Vali Hasan Şıldak’da bu uygulamalara katılarak bizzat kendisi araç sürücülerine uygulamayı anlatarak sürücülere yaya geçitlerinde yayalara öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

Buna rağmen bir çok yaya geçidinde araç sürücüleri yayalara yol vermezken bir çok yayada yaya geçitlerini kullanmadan pervasızca karşıdan karşıya geçmeye çalışıyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive